Citat:
Ursprungligen postat av
aw
Det naiva är att man i Sanders läger tror att det är långsiktigt hållbart att låta de 5% som tjänar mest bekosta sjukvård för alla landets invånare. Lycka till att behålla de här hushållen inom landet.
Nja, planen är att införa en sjukvårdsskatt på 4 % på arbetsinkomster överstigande $29 000. Så om någon tjänar $58 000 om året skulle 2 % av inkomsten gå till en allmän sjukförsäkring. Det är en utgift på $1 160 per år vilket är långt mycket mindre än vad någon med en sådan inkomst betalar för sjukvård idag i USA.
För en privatperson kan en sjukvårdsförsäkring gå på $300 till $400 i månaden, men då täcks inte utgifter för läkemedel och det ingår även en stor självrisk vilket gör att de faktiska kostnaderna överstiger premiekostnaden.
Sedan visar en nyss utkommen studie att USA skulle tjäna enorma belopp på att införa en allmän sjukförsäkring:
Citat:
Taking into account both the costs of coverage expansion and the savings that would be achieved through the Medicare for All Act, we calculate that a single-payer, universal health-care system is likely to lead to a 13% savings in national health-care expenditure, equivalent to more than US$450 billion annually (based on the value of the US$ in 2017). [...] Furthermore, we estimate that ensuring health-care access for all Americans would save more than 68 000 lives and 1·73 million life-years every year compared with the status quo.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673619330193
Citat:
Det är så långt ifrån den skandinaviska modellen som man kan komma.
Ja, det stämmer. I Sverige har vi nationaliserat sjukvården. Med Bernies modell kommer sjukvården att fortsätta vara privat men sjuk
försäkringen kommer nationaliseras. Det är en kompromiss mellan de som helt vill privatisera sjukvården och de som helt vill nationalisera den.