Citat:
Ursprungligen postat av
Elac
Plubliceras "fakta" i dags eller kvällstidningarna så förkastas informationen direkt eftersom judemedia inte är trovärdiga.
Det är totalt förkastligt att förkasta information utifrån ditt kriterium. Du gör dig själv och alla oss andra en otjänst om du är så lat att du inte sätter dig in i fakta och värderar info utifrån detta istället.
Jag håller med om att desinformation svämmar över oss och det är mer än de flesta klarar av. Desto viktigare är det veta VAD man kan lita på inte. Om man avfärdar allt, så kanske man ger de tokiga idéerna mer genomslag och det är ju inte bra. Eller hur?
Det är precis det som har hänt med klimatforskningen. Fossilindustrin sponsrar väldigt aktivt desinformation om klimatet, de har spridit lögner om klimatforskningen i flera decennier för att skydda sina vinster. Mänsklighetens väl och ve skiter de fullständigt i.
Vetenskap är mänsklighetens samlade vetande. Vetenskapsmän granskar varandras studier och diskuterar dem. Man jobbar vidare på tidigare upptäckter för att se om de faktiskt stämmer. När många oberoende forskargrupper kommer fram till samma resultat, leder det till fakta som går att lita på. Och så har klimatforskningen arbetat under många år för att förstå den globala uppvärmningen.
Vi behöver utrusta oss med kunskap om fakta för att kunna orientera oss i en motsägelsefull värld, det är det bästa sättet att genomskåda medias desinformation och lögner.