Citat:
Ursprungligen postat av
Luzern
Detta kommer ej att hända myndigheter och statligt anställda chefer har varit fullt upptagna med genusperspektiv, klimathotet och att smutskasta Ryssland.
Nu när det smäller har vi Ingen förberedelse alls.
Men tror du verkligen Tegnell filat på ett genusperspektiv, och hållbarhets- mm? Jag tycker att hela vår svenska Folkhälsomyndighet verkar ha totalt
stagnerat vetenskapligt. Man har förläst sig på någon teori och går blint efter den (samma som UK, bara att här i Sverige har den pedagogiska förmågan varit NOLL, medan om man lyssnar på brittiska presskonferenser så förstår man i alla fall något om strategin, och kan därför genomlysa och ifrågasätta den) Så Tegnell & co har definitivt inte ägnat sig åt pedagogik i onödan.... Tvärtom verkar de varit instängda i en liten box. En snäv miljö. Tar inte åt sig av forskning. Så farligt, när olika vetenskapliga perspektiv inte får utrymme.