Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
Du verkar inte ha koll på hur medicin fungerar överhuvudtaget. Läkares observationer har ett ganska stort värde, särskilt när det gäller högprofilerade läkare och där datan styrks av andra läkare.
Ännu fler personangrepp. Och du verkar inte ha koll på vad problemet är med anekdoter. Bör vi följa den vetenskapliga metoden när vi utvärderar vad som stämmer eller bör vi förlita oss på vad ett par läkare säger utan data? Har du något dataunderlag att presentera eller inte?
Du måste vara mer kritisk och det är tyvärr något du inte riktigt är vilket jag misstänker beror på bristande erfarenhet och låg till obefintlig akademisk kompetens.
Att du har studerat teknisk fysik på Chalmers när du är såhär svag i ditt tänkande finner jag oerhört osannolikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
"att vi tar oss närmre sanningen"
Du har tydligt visat att du inte är ett smack intresserad av sanningen. Du är ett troll som shillar för Big Pharma. Tragiskt.
Visst är det jobbigt när någon sätter ribban för evidens högre än obestyrkta berättelser? Det jag gör är dock helt i linje med vetenskaplig disciplin. Så det finns en rationell grund i hur jag tänker.