Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Nej, VAERS är inte ett rapporteringssystem för EVENTUELLA biverkningar. Det är ett rapporteringssystem för HÄNDELSER. Man rapporterar HÄNDELSER. VAERS innehåller sedan alla inrapporterade HÄNDELSER.
Ja, under den tid om vaccinet användes under EUA var sjukvårdspersonal och läkare skyldiga att rapportera ALLA medicinska händelser som skedde i samband med vaccinering. I det här sammanhanget betyder det alla medicinska händelser som sker inom 12 månader från vaccinering.
I vilket fall, om riktiga biverkningar är registrerade i databasen är det en databas över biverkningar OCH händelser.
Alltså en databas över biverkningar.
Det blir aldrig en databas som inte är en databas innehållande biverkningar, om inte ALLA möjliga biverkningar är rena tillfälligheter men det tror ingen på.
Verkliga biverkningar finns i databasen alltså är det en databas över vaccinbiverkningar.
Det blir heller aldrig en databas över ickehändelser även fast en del av händelserna aldrig hänt.
.