Citat:
Ursprungligen postat av
MPT
Trodde ni det var över bara för att röda regeringen släppte restriktionerna 6 månader före valet😁 Då dog fler människor är någonsin i Covid-19. 3000 människor Jan-feb-mar. Den 16 november 2022 passerade antalet döda jämfört med 2021.
Förra veckan såg det ut så här i antal döda, avrundat;
2020 10000
2021 5500
2022 5777
Källa FHM
Om senaste veckornas siffror står sig landar 2022 på mellan 6000-6500 människor döda.
Det är över nu?
Och du menar att detta skulle vara något att höja på ögonbrynen åt?
Vi har alltså ungefär lika många döda (alla redan sjuka och/eller mycket gamla) i år som 2021 trots att vi i år inte haft några restriktioner alls och folk har levt som vanligt. Det visar ju bara hur otroligt mycket mildare viruset nu är än tidigare. Det vi ser nu kan knappast kallas för pandemi och det fordrar sannerligen inga restriktioner.
Men du kan förstås stanna hemma i din källare om du är rädd, det gör inte mig något. Tvärtom. Ju mer vi slipper er hysteriker där ute desto bättre.
PS. Den nya högerregeringen verkar inte ha några planer att införa restriktioner trots att du kommit fram till att "det inte är över". Antar att du börjar ångra din röst? När ska du börja anklaga Kristersson och co för att vara folkmördare?