Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Men fanns det resurser att sätta så många, tusentals, kanske tiotusentals, i karantän? Givetvis skulle man dock varit betydligt försiktigare i hela världen med resor från Kina i januari 2020. Hur mycket ens det hade hjälpt kan dock diskuteras. Sannolikt fanns fall både i Europa och USA innan vi hade hört talas om viruset.
Citat:
Ursprungligen postat av
TAD2
Antal utrikes ankommande personer som landade på svenska flygplatser i februari 2020 i Sverige uppgick till 862 000. Sätta alla dem i karantän är en omöjlighet, inte ens att sätta de som ankom under en vecka, skulle vara möjligt.
Då får man satsa på att minska antalet anländande resenärer till en nivå som man klarar av att hantera. Till att börja med, så borde myndigheterna ha varit mycket kvickare med att avråda från resor till Italien. En sådan avrådan kom inte förrän långt in i mars 2020, och då var det sedan länge för sent.
Det gjordes inte ens några försök att stoppa smittan vid gränsen. Jag hade haft mycket större förståelse för misslyckandet, såvida det hade gjorts seriösa försök att stoppa viruset.