2021-12-30, 16:51
  #530773
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Världens bästa sjukvård som Löfven sade, kommer sättas prov närmaste tiden.
Trösten är att omnikron är mildare än delta.


Munskydd är pinsamt att bära i svensk kultur, det är svårt att tvätta bort.

Dom flesta som blir svårt sjuka med covid har D-vitamin brist.
Det är ett faktum som vården inte vill gå ut och erkänna, då kommer läkemedelsindustrin surna till.
Hade man gått ut och gett starka rekommendationer om 5000ie D-vitamin om dagen skulle trycket på vården minska.
Ett stort problem blir ett mindre problem.

Ivermektin har effekt mot covid så det skulle man kunna använda som komplement behandling.


Att öka D-vitaminintaget för de som har brist är bra men det finns inga vetenskapliga undersökningar som visar att D-vitamintillskott skulle ha någon magisk effekt. Nej att ge alla tillskott skulle bara ha en marginell effekt.

Det finns heller inget som visar att Ivemektin skulle hjälpa. Det finns en hel del kvasivetenskapliga resonemang där det påstås ha mirakeleffekt. NEJ det paracitmedecin fungerar INTE. Det är vetenskapligt bevisat. Wikipedia har bra och balanserad information:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ivermectin#COVID-19_misinformation
Citera
2021-12-30, 16:53
  #530774
Medlem
Vekrusets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Från vår granne Finland ..


” Fem trumfkort för att skydda dig själv och dina närstående mot coronaviruset och dess varianter.

Vi rekommenderar:
Ta vaccinet.
Om du blir sjuk, stanna hemma.
Kom ihåg att tvätta händerna, bära munskydd och hålla avstånd.
Håll Coronablinkern på.
Använd coronapas”

Alla vet att just Finland just har slopat vaccinpassen, för att det inte funkar, och infört lockdowns istället.

Det har t o m en egen tråd i detta delforum.

Edit:

Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Exakt . Det finns ingen enskild åtgärd som stoppar detta utan vi måste nyttja alla rekommendationer för bästa effekt . Vaccin, pass , hålla avstånd, tvätta händer osv . Varje lite del minskar smitta och sjukdom men det verkar allmänheten ofta ha svårt att greppa ..

arbetet skriver just det som jag beskrev som höjdarnas skäl. Att försöka tvinga folk att ta ett vaccin, av icke-medicinska skäl.
__________________
Senast redigerad av Vekruset 2021-12-30 kl. 16:55.
Citera
2021-12-30, 16:56
  #530775
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Dom flesta som blir svårt sjuka med covid har D-vitamin brist.
Det är ett faktum som vården inte vill gå ut och erkänna, då kommer läkemedelsindustrin surna till.
Hade man gått ut och gett starka rekommendationer om 5000ie D-vitamin om dagen skulle trycket på vården minska.
Ett stort problem blir ett mindre problem.

Ivermektin har effekt mot covid så det skulle man kunna använda som komplement behandling.
D-vitamin och Ivermectin har pratats om i två år nu utan att någon i världen hittills kunnat visa att någotdera verkligen funkar.

Orsaken kan man spekulera i, men det skulle vara en enorm kostnadsbesparing för alla länder om det skulle funka.
Edit
Alla länder borde alltså vara intresserade av att undersöka detta och få fram tydliga resultat som visar att det fungerar med Ivermectin och D-vitamin.
__________________
Senast redigerad av Surtruten 2021-12-30 kl. 17:20.
Citera
2021-12-30, 16:57
  #530776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vekruset
Alla vet att just Finland just har slopat vaccinpassen, för att det inte funkar, och infört lockdowns istället.

Det har t o m en egen tråd i detta delforum.

De har inte slopat coronapassen.

https://stm.fi/sv/covidintyget

Vissa aktiviteter som innan krävde coronapass är nu inte tillåtna men det finns fortfarande aktiviteter där coronapass är ett krav.

Citat:
Användningen av covidintyget som coronapass begränsas från och med fredagen den 24 december så att serveringen upphör i alla förplägnadsrörelser kl. 21, trots att coronapasset används, och restaurangen får hållas öppen för förplägnadsverksamhetens kunder fram till kl. 22.

Från och med tisdagen den 28 december befriar användningen av coronapass inte längre förplägnadsrörelserna från de begränsningar som ställts på dem. Serveringen av alkohol upphör i alla förplägnadsrörelser kl. 17. Restauranger vars huvudsakliga verksamhet är servering av alkohol får hålla öppet till kl. 18. Restauranger som serverar mat får dock hållas öppna till kl. 20 genom att kräva att kunderna uppvisar covidintyg.

Begränsningen i användningen av covidintyg gäller till och med den 20 januari 2022.
Citera
2021-12-30, 17:16
  #530777
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vekruset
Alla vet att just Finland just har slopat vaccinpassen, för att det inte funkar, och infört lockdowns istället.

Det har t o m en egen tråd i detta delforum.

Edit:



arbetet skriver just det som jag beskrev som höjdarnas skäl. Att försöka tvinga folk att ta ett vaccin, av icke-medicinska skäl.


Det var från deras motsvarighet till Fhm hemsida alla fall. Så de har ju adderat åtgärder..
Citera
2021-12-30, 17:18
  #530778
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Då får de nog tillämpa ett annat livsmönster. Jag har kanske lagt ut 2-3 tkr sedan pandemins start. Skydden går att återanvända om man inte haft dem så länge och de får ligga 10-14 dagar. Då dör alla ev virus på dem. Sedan handlar man inte 16 timmar om dagen.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Det är klart man kan ha munskydd EN dag, när man bara sitter still och kollar på film och blir serverad kaffe och mat.

Föreställ dig att ha munskydd 10h om dagen när du jobbar, och resan till/från jobbet. Plus att du kanske jobbar med något fysiskt tungt, eller ska prata med kunder hela dagarna. Det är andras verklighet.

Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Eftersom inte covid19 är nån kontaktsmitta så är det lugnt att återvända munskydd. Bara låt de torka eller spraya med t-röd om du är orolig.

Finns inga bevis att någon blivit smittat genom att äta nåt med COVID på så även om du pillar på en mask o slickar på fingrarna så lär du inte bli sjuk.

Vem kan se Anders Tegnell framför sig när han berättar på en presskonferens hur man hänger munskydd på tork på bästa vis, hur de bör sparas i 14 dagar innan man återanvänder dem så att viruset dör och hur man tvättar munskyddet enligt konstens alla regler med sprit.
Dessutom ska han övertyga alla om att ett FPP-3 munskydd är lika bra efter den behandlingen som det var när det var nytt.

Det är en sak om man väljer att göra så själv, för att man tror på det, men en helt annan sak om FoHM ska gå ut och tvinga alla att bära avancerade munskydd som IMBILDEN vill.

Till dig som tror att du ska dö om du använder munskydd under lång tid så kan jag meddela att det faktiskt finns arbeten där man använder munskydd under lång tid och det funkar bra där så jag kan inte se att det skulle funka dåligt för alla som inte har den typen av arbete.
Citera
2021-12-30, 17:20
  #530779
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Får se nu hur FHMs scenariorna stämmer. Verkar bli mer mot scenario 2 hittills.
Det sticker iväg:


covidXIX
@CovidXIX
Faktisk utveckling (svart heldragen linje) jämförd med FoHM:s senaste scenarier, publicerade 21/12.
Antal fall (snitt): 5922 fall
Scenario 0: 3199 fall
Scenario 1: 4841 fall
Scenario 2: 7138 fall
https://twitter.com/CovidXIX/status/1476553732796071938?s=20

Graf: https://pbs.twimg.com/media/FH3FriSWQAkXA-8?format=jpg&name=4096x4096
Citera
2021-12-30, 17:24
  #530780
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Vad säger IMBILDEN om följande idé från föredömet Israel?

Israels folkhälsomyndighet överväger att använda "massinfektion" för att uppnå flockimmunitet. Det skulle innebära att personer som inte ingår i någon riskgrupp inte kommer att omfattas av restriktioner. Strategin skulle då efterlikna den "svenska modellen" som användes i början av pandemin. Det rapporterar The Times of Israel.
Just nu ökar smittspridningen av omikron i landet, dock ökar inte belastningen på sjukvården.
Det uppskattas att omikronvarianten kommer stå för 90 procent av alla smittfall i Israel inom två veckor. De två senaste dagarna har cirka 3 000 nya fall av covid-19 bekräftats per dag.
Kanske man kan göra om det ser ut så här och fjärde sprutan på väg:

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-04-10..latest&facet=none&uniformYAxis=0&pickerSort=as c&pickerMetric=location&Metric=Vaccine+booster+dos es&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Al ign+outbreaks=false&country=SWE~ROU~DNK~ISR
Citera
2021-12-30, 17:24
  #530781
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
För den som inte klickar länkar (egentligen gör inte jag heller det) så ska danskarna börja specificera sjukvårdsinläggningarna med hur många som vårdas för faktisk covid. Nu innehåller deras siffror alla som vårdas på sjukhus och har covid, oavsett anledning till vården (i artikeln nämnd någon som är covidsmittad och bryter ett ben som exempel. Anledningen till vården är benbrott)

UK:s siffror är samma.

Är det någon som vet vad Sveriges siffror faktiskt visar? Har inte tänkt på det innan. Jag antar att IVA faktiskt är vård pga covid. Men helt säker är jag inte..
Ja, det har varit lite ramaskri och hysteri kring denna statistik över sjukhusinläggningar med eller p.g.a Covid-19.


Dr. John Campbell går igenom hur det ligger till i UK på ett väldigt bra sätt.
https://www.youtube.com/watch?v=OM2VgBm9pTI

Citat:
Around 80% of English hospital admissions with coronavirus are admitted for other reasons

UK, 29th December

Omicron hospital patients,
+ 261 + 98 = 766
/.../

December 21, England

Covid patients in hospital
= 6,245

Up 259 from previous week

Of the 259, just 45 admitted because of the virus

Of the 259, admitted, 214 for other conditions but having also tested positive

“incidental Covid” admissions

Skulle inte förvåna mig om det ser samma ut i övriga länder. Media rapporterar aldrig den reella bilden.

Värt att tillägga att han också nämner "This is the beginning of the end".
Citera
2021-12-30, 17:30
  #530782
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vekruset
Alla vet att just Finland just har slopat vaccinpassen, för att det inte funkar, och infört lockdowns istället.

Det har t o m en egen tråd i detta delforum.

Edit:



arbetet skriver just det som jag beskrev som höjdarnas skäl. Att försöka tvinga folk att ta ett vaccin, av icke-medicinska skäl.
Får väl lägga till en kommentar här. Det är väl kanske vettigt om man samtidigt inför samma restriktioner med nedstängningar i Sverige. Och det viktigaste, att införa obligatoriskt vaccinkrav för de i sjukvård och omsorg.

Likväl som att göra som Israel, lyfta restriktionerna när alla är boostrade och vi påbörjat fjärde dosen för de utsatta.

Så gå iväg och vaccinera er ni som inte gjort det än så kan vi säkert genomföra något liknande.

Inte förr dock.
Citera
2021-12-30, 17:38
  #530783
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det sticker iväg:


covidXIX
@CovidXIX
Faktisk utveckling (svart heldragen linje) jämförd med FoHM:s senaste scenarier, publicerade 21/12.
Antal fall (snitt): 5922 fall
Scenario 0: 3199 fall
Scenario 1: 4841 fall
Scenario 2: 7138 fall
https://twitter.com/CovidXIX/status/1476553732796071938?s=20

Graf: https://pbs.twimg.com/media/FH3FriSWQAkXA-8?format=jpg&name=4096x4096
Det är utifrån dessa scenarier som FHM utfärdar råd och förmaningar.
Undrar vad de ska hitta på när pågående smittspridningen kommer spräcka deras värsta scenarier?
Spritstopp på krogen. Dock hinner de inte stoppa nyårsfirandet.
Citera
2021-12-30, 17:38
  #530784
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
Idag är det 11 121 stycken rapporterade fall, under gårdagen var det 10 874 stycken och dagen innan det 9 248 stycken. Nu är det förvisso julledighet men utvecklingen är ju inte direkt explosionsartad.

Mindre provtagning?
Kan vi redan se en avmattning?
Orkar folk inte gå och testa sig när man har lite huvudvärk och snuva?

Man har slagit i taket vad gäller testkapaciteten. Jag var en sväng i Lund, långa köer vid Nova och covidtestningen där (som man själv får betala).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in