Björn Olsen, professor vid institutionen för medicinska vetenskaper vid Uppsala universitet, kritiserar Folkhälsomyndigheten för att inte ta Corona-epidemin på allvar.
I DN säger han bland annat:
Citat:
– Jag skulle önska att de var lite snabbare med att säga: ”vi kommer att få en situation som är väldigt allvarlig och det är lika bra att ta höjd för det”. Vi borde ha en förhöjd bevakning i varje region och lägga in ett coronatest i varje luftvägstest när någon söker sjukvård för en luftvägsinfektion. Den typen av råd har ännu inte gått ut från Folkhälsomyndigheten och det är ganska många som sitter och väntar på det, säger Björn Olsen.
.
.
Han tycker att Folkhälsomyndighetens agerande under de senaste månaderna är ”fullständigt obegripligt”.
https://www.dn.se/nyheter/vetenskap/kritik-mot-folkhalsomyndigheten-det-ar-sa-dags-nu/
Anders Tegnell är statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten och säger i samma artikel:
Citat:
Man kan inte bara ta prover på folk hur som helst, de måste få veta om det, de måste få veta resultat, man måste ha kapacitet att ta hand om proverna.
Jaha. Om man inte har kapacitet att ens ta hand om proverna, hur bra är beredskapen egentligen? Och om den är så hemskt dåligt som Anders Tegnell tycks erkänna, varför sitter han på händerna?
Vet han något om sjukdomen som vi inte vet? Till exempel att man inte behöver oroa sig alls, och att inga åtgärder krävs?
Regeringen vaknade först igår vad gäller anskaffning av skyddsmateriel. Åtgärden var att ansluta sig till ett EU-avtal om gemensamma uppköp, något man låtit samla damm i många månader nu.
Tror vi att det finns gott om material i lagren hos leverantörerna nu? Eller att dom kommer att prioritera Sverige när vi nu sent om sider kommer med våra inköpsorder?
"Vår beredskap är god" sade man på 1930-talet. Det visade sig vara en lögn. Hur är det nu?