Är det verkligen ingen annan som snappat upp denna artikeln i GT idag?
Börjar ungefär som vanligt.
Citat:
– Underskatta inte det här viruset. Värken, febern och orkeslösheten, det går inte att beskriva. Jag vill aldrig vara med om något liknande igen, säger han.
Hjälten "kämpar på"
Citat:
– Jag ville tvinga mig i väg till jobbet och ställde mig i duschen. Då svimmade jag. Det var bara pang rätt in i väggen, säger han
Efter 10 dagar började dom riktiga bekymren, precis som beskrivits i denna tråd.
Citat:
Efter cirka tio dagar tyckte Marcus att han hade svårt att andas och blev rädd. Han kontaktade sjukvården som tyckte att han skulle åka till akuten på Mölndals sjukhus.
– Jag ville inte ta bussen eller be mina föräldrar. Så jag gick dit, 1,3 kilometer. Det var ett misstag. Jag höll på att ge upp flera gånger. När jag kom fram föll jag ihop framför personalen som fick köra mig i rullstol.
Men...
Citat:
Trots att han mådde så dåligt visade alla värden att Marcus syresatte sig som vanligt och att han skulle kunna klara sig själv hemma.
”Extremt jobbigt”
– När man inte mår bra kan man inbilla sig att man har svårt att andas. Så fort läkaren sa att jag fick tillräckligt med syre kunde jag börja andas normalt, säger han.
Inbillningssjuka någon? Hur i hela jävla satans helvetet kan man med att gå ut med en sådan historia och dessutom med namn och bild?
https://www.expressen.se/gt/marcus-25-fick-corona-tuppade-av-i-duschen/