Citat:
Ursprungligen postat av
revodneb
Man skulle kunna tro att du jobbar på FHM. Du kan säga åt dina kollegor att i en pandemi så agerar man, inte reagerar, det är som ett krig, mot en osynlig fiende. Med det sagt, lockdown är för sent, det tåget gick i mars.
Jag är ledsen över att göra dig besviken: Jag jobbar, naturligtvis
inte åt Folkhälsomyndigheten, oavsett vad din konspirationteori-hjärna hallucinerar ihop.
Sedan är det, iof, inte försent med lockdowner, givet att de införs som en absolut sista åtgärd i en desperat situation vad gäller sjukvården, liv mfolkhälsan, även på lång sikt och samhällets fortlevnad. Men
i så fall så skall de införas vid
absolut rätt tidpunkt. En sådan skulle kunna vara i mars/april då SARS-COV2 säsongen kulminerar. Då kan man, säkert, öppna upp i maj, då viruset börjar få det svårt att spridas.
Men jag är verkligen ingen anhängare av lockdown, i sig, givet de skador en sådan orsakar den övergripande folkhälsan, ekonomin och samhället i övrigt. Skall en sådan sättas in eller inte? Det är en sak som måste analyseras grundligt.