Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
För om ett halvår har vi vaccin. Gör skolstängningarna i andra länder dig också mållös? Tror du de barnen blir störda och märkta för livet?
Tror du Adam Alsing bara levt några månader till om han inte fått Covid 19? Vad säger du till barnen som förlorar sina föräldrar i Covid 19? Finns tom exempel på barn som förlorat bägge sin föräldrar i 35-50 årsåldern i Covid19.
En sak håller jag ändå med dig om. Jag tror inte heller vi får några skolstängningar i Sverige. Även vid en andra våg kommer svenska myndigheter köra på ända in i kaklet. Inte en chans att de försöker begränsa smittan genom att stänga ned. I sådana fall hade man redan gjort det.
Har du koll på vilka som - enligt statistiken - dör av Covid-19 och i vilken utsträckning?
Jag skulle utöver att det inte kommer att ske några utbredda skolstängningar även kunna informera om vilka konsekvenser dina skolstängningar (som eventuellt skulle kunna hålla farmor vid liv ett par månader till) får utifrån samhälleliga och individuella aspekter beträffande folkhälsa, men betvivlar din kapacitet att ta in de hypoteserna.
Men en liten ledtråd som i alla fall kan få dig att tänka till en smula: hur tror du att det skulle se ut i trångbodda utanförskapsområden med stora familjer vid eventuell skolstängning?