2020-07-19, 16:48
  #351961
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea

Vårens strategi kommer bli omdebatterad inom en snar framtid när man börjar gå mot valet. Väldigt låst läge för regeringen och FHM med tanke på om man inte möter en andra våg i höst med kunskapen från våren så kommer det bli precis samma sak igen i repris. Om man möter nästa våg med kunskapen så bevisar man även att vårens strategi var misslyckad.

FHM kan misslyckas hur mycket som helst, det innebär dock inte att den främsta källan för till dödsantalet, dvs äldreomsorgen, gör det. Trott eller ej, det finns ett visst intresse att dess klientel faktiskt överlever. Måste säga att det är rätt naivt om man på allvar tror att det skulle avlida lika många en höst som liknade den gått igenom i vår. Äldreomsorgen stod handfallna på ett helt otroligt amatörmässigt sätt denna vår, det fanns varken skyddsutrustning eller riktninjer kring hur man hanterar covid 19 smittade dementa. De for runt och smittade ner andra.
Citera
2020-07-19, 16:57
  #351962
Moderator
Sun Rulers avatar
Citat:
Older Children Spread the Coronavirus Just as Much as Adults, Large Study Finds

The study of nearly 65,000 people in South Korea suggests that school reopenings will trigger more outbreaks.

The findings suggest that as schools reopen, communities will see clusters of infection take root that include children of all ages, several experts cautioned.
“I fear that there has been this sense that kids just won’t get infected or don’t get infected in the same way as adults and that, therefore, they’re almost like a bubbled population,” said Michael Osterholm, an infectious diseases expert at the University of Minnesota.
“There will be transmission,” Dr. Osterholm said. “What we have to do is accept that now and include that in our plans.”
The study is more worrisome for children in middle and high school. This group was even more likely to infect others than adults were, the study found.
https://www.nytimes.com/2020/07/18/health/coronavirus-children-schools.html

Om korrekt så bådar det inte gott för hösten.


Länk till studien:
https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/10/20-1315_article
Citera
2020-07-19, 16:58
  #351963
Medlem
qwerty-66s avatar
Iran är intressant då det finns en inofficiell statistik. Ingen aning hur tillförlitlig den är dock.

72000 döda enl den o räknar man med de 25 miljoner
Rouhani säger har blivit infekterade hittills får man en IFR på strax under 0.3 procent. Inte helt orimligt med tanke på demografi o otillräcklig vård.

Rouhani säger ju att 35 miljoner till kommer smittas vilket ger 60 miljoner av 81 miljoner dvs antagligen "herd immunity" om nu alla som tillfrisknar blir immuna under hela pandemin.

Med 35 miljoner smittade till borde den inofficiella statistiken hamna på närmare 200000 döda.

https://www.ncr-iran.org/en/ncri-statements/iran-coronavirus-virus-death-toll-in-346-cities-exceeds-72700/
Citera
2020-07-19, 17:01
  #351964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Ja? Detta om caliciviruset syftar ju på den sista meningen: "Dropparna kan även falla ner på föremål och ytor och föras vidare som indirekt kontaktsmitta."

Och även om man skulle andas in calicivirus (vilket man knappast gör, för att dropparna är så tunga), så blir man inte sjuk, för det är inte en lungsjukdom. Det är en magsjuka. Det där med slemhinnor hittar jag heller ingen annanstans, men hur eller hur så hjälper det i så fall också att tvätta händerna - så man inte petar in viruset i ögonen eller munnen. Det läskiga med coronan är ju att man ANDAS in det - d.v.s. det går nästan inte att skydda sig emot.

Corona kan antagligen även vara luftburet (alltså föras längre i luften än en ren droppsmitta). Det har man ju sett t.ex. på den där restaurangen (går säkert att googla på) där folk som satt långt ifrån varandra smittades.
Den stora skillnaden mellan calici och corona är att corona är ett höljevirus. Calici, däremot, har inget hökje. Därför förstörs corona i den sura magsäcken medan calici fortsätter att vara aktivt i den sura miljön.

Det är också därför som corona är känsligt mot handsprit medan calici inte är det.
Citera
2020-07-19, 17:02
  #351965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ncr04
Jag tror faktiskt att den här artikeln från i mars kan förklara en del..

https://www.dn.se/nyheter/sverige/statsepidemiolog-anders-tegnell-sverige-har-valdigt-svart-att-acceptera-risker/


Citat:
"– Absolut inte, de här rutinerna har fungerat jättebra hittills. Att vi får fler fall betyder inte att rutinerna är fel, tvärtom, säger Anders Tegnell innan han avslutar samtalet med en skolföreträdare."

Citat:
"Fick Anders Tegnell bestämma skulle alltså ett eventuellt utbrott med nationell spridning ske först i maj, juni – efter influensan och lagom till sommaren"


Citat:
"– Där fungerar jag jättebra. Men de här andra som behövde någon som var mer medkännande, då fanns det andra kolleger som fungerade bättre. "

Citat:
"– Det var intressant nog väldigt mycket lättare då [Svininfluensan]. Och folk var mycket mindre oroliga, fast den gången var det egentligen mycket farligare."

Citat:
"– Jag vet inte. Det har hänt någonting på de här tio åren i samhället. Sociala medier är nog en del av anledningen, att det är lättare att haussa upp en stämning för en ganska liten grupp individer. Men jag vet inte, vi kanske har blivit mer oroliga för risker. Sverige har, tycker jag, under lång tid varit ett land som har väldigt svårt att acceptera risker om man jämför med andra länder. Möjligen för att vi haft fred i flera hundra år, vi har liksom inte varit utsatta för något riktigt farligt på väldigt länge."

Artikeln visar sig vara en "guldgruva" av flagranta felbedömningar och underskattningar. Har inte ens orkat läsa hela.

Och nej, Anders Tegnell, har inte förstått vad försiktighetsprincipen innebär. Hans uttalanden verkar snarare komma från en risktagande psykopat utan empati (vilket han själv ironiskt nog bekräftar att han saknar).
__________________
Senast redigerad av B.R.Donut 2020-07-19 kl. 17:08.
Citera
2020-07-19, 17:04
  #351966
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/stormen-inom-covid-varden-har-lagt-sig-lattad-stamning . Rapporter nu även från VG om markant minskning av IVA patienter. Som ett trollspö nästan. Sedan tidigare är läget rätt lungt i Stockholm. Ni som enträget fortfarande hävdar att läget är värrre i Sverige än i USA är helt verklighetsfrånvarande men antar att ni skriver av detta som fejk.


Det totalt antal döda per capita är fortfarande högre i Sverige än USA. Nuvarande takt av dödsfall är kanske dubbelt per capita nu i USA jämfört med Sverige.

Man får dela USA siffror med 30 ca för att jämföra.

Svensk sommar med lagom väder att vara utomhus samt vår långa semester är uppenbart effektivt för att få ner spridningen. USA där de flesta jobbar o spenderar mycket tid inne i luftkonditionerade lokaler med stängda fönster antagligen mycket sämre.
Citera
2020-07-19, 17:06
  #351967
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Lite skillnad nu när man testar alla som vill. I mars fanns inte de möjligheterna i Sverige. Så hans uttalande stämde då, men inte nu.

Dessvärre fanns inte ens en ambition att testa. Det var en flagrant missbedömning som tyvärr visade sig ödesdiger för tusentals svenskar och deras anhöriga.
Citera
2020-07-19, 17:06
  #351968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maravilla
Drog häromveckan förbi sjukhusets drop in för att kolla upp en sak (40-50k stad, VG). Tog 20 minuter från att jag "plingade" på till att jag satt i bilen påväg hem igen. Hon som tog emot mig sa att det var otroligt lugnt och att jag var den enda patienten (på just den avskärmade avdelningen). Inte nog med attt corona-sjuka (de som behöver uppsöka vård) sjunker, även folk verkar dra sig för att uppsöka sjukhus.

I vilket som, det är helt ofattbart att man inte pumpar in hutlösa summor i vården. Hellre tio läkare som rullar tummar 8h av sitt 10h pass, än 1 läkare som ska hand om 10 patienter.
11% av BNP, hur mycket ska det vara tycker du?
Citera
2020-07-19, 17:08
  #351969
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
FHM kan misslyckas hur mycket som helst, det innebär dock inte att den främsta källan för till dödsantalet, dvs äldreomsorgen, gör det. Trott eller ej, det finns ett visst intresse att dess klientel faktiskt överlever. Måste säga att det är rätt naivt om man på allvar tror att det skulle avlida lika många en höst som liknade den gått igenom i vår. Äldreomsorgen stod handfallna på ett helt otroligt amatörmässigt sätt denna vår, det fanns varken skyddsutrustning eller riktninjer kring hur man hanterar covid 19 smittade dementa. De for runt och smittade ner andra.

FHM kan inte alls misslyckas hur mycket som helst.

Du ser väl hur rådande läget ser ut? Omtalad i hela världens media att vi tog död på våra äldre genom att prioritera och utestängd från flertalet länder till okänd datum?

Skulle FHM fortsätta med samma linje så skulle läget bli mycket mer allvarligt. Folket kokar redan över hur våren har behandlats.

Det är inte naivt att tro att det skulle se lika ut i höst om man följde vårens linje över hur det har behandlats. Främst är att många i äldrevården och sjukvården fick arbeta utan utrustning. Sedan om de har ändrat det eller komma att ge utrustning till alla står ju på regerings om de ska införa krav på utrustning när man behandlar Corona.

Regeringen kommer inte undan en andra gång med att lobba för minskat krav på utrustning i vården.

Speciellt inte med tanke på den stora debatten om ansiktsskydd som pågår runtom i världen.
Citera
2020-07-19, 17:10
  #351970
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
11% av BNP, hur mycket ska det vara tycker du?

Det handlar nog minst lika mycket om organisering och HUR man bränner pengar. Titta bara på Nya Karolinska.
Citera
2020-07-19, 17:10
  #351971
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
"– Absolut inte, de här rutinerna har fungerat jättebra hittills. Att vi får fler fall betyder inte att rutinerna är fel, tvärtom, säger Anders Tegnell innan han avslutar samtalet med en skolföreträdare."


"Fick Anders Tegnell bestämma skulle alltså ett eventuellt utbrott med nationell spridning ske först i maj, juni – efter influensan och lagom till sommaren"


"– Där fungerar jag jättebra. Men de här andra som behövde någon som var mer medkännande, då fanns det andra kolleger som fungerade bättre. "

"– Det var intressant nog väldigt mycket lättare då [Svininfluensan]. Och folk var mycket mindre oroliga, fast den gången var det egentligen mycket farligare."

"– Jag vet inte. Det har hänt någonting på de här tio åren i samhället. Sociala medier är nog en del av anledningen, att det är lättare att haussa upp en stämning för en ganska liten grupp individer. Men jag vet inte, vi kanske har blivit mer oroliga för risker. Sverige har, tycker jag, under lång tid varit ett land som har väldigt svårt att acceptera risker om man jämför med andra länder. Möjligen för att vi haft fred i flera hundra år, vi har liksom inte varit utsatta för något riktigt farligt på väldigt länge."

Artikeln visar sig vara en "guldgruva" av flagranta felbedömningar och kompetenta underskattningar. Har inte ens orkat läsa hela.

Och nej, Anders Tegnell, har inte förstått vad försiktighetsprincipen innebär. Hans uttalanden verkar snarare komma från en risktagande psykopat utan empati (vilket han själv ironiskt nog bekräftar att han saknar).


Ja att inte förstå att många faktiskt inte är jättepigga på att få covid19 trots att de inte är 70+ är inget han har förmåga att ta till sig.

Lätt att stå o prata om flockimmunitet för honom som bara tänker på siffror o modeller. Helt annorlunda när man faktiskt tar hänsyn till att det är människor bakom siffrorna.
Citera
2020-07-19, 17:12
  #351972
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Iran är intressant då det finns en inofficiell statistik. Ingen aning hur tillförlitlig den är dock.

72000 döda enl den o räknar man med de 25 miljoner
Rouhani säger har blivit infekterade hittills får man en IFR på strax under 0.3 procent. Inte helt orimligt med tanke på demografi o otillräcklig vård.

Rouhani säger ju att 35 miljoner till kommer smittas vilket ger 60 miljoner av 81 miljoner dvs antagligen "herd immunity" om nu alla som tillfrisknar blir immuna under hela pandemin.

Med 35 miljoner smittade till borde den inofficiella statistiken hamna på närmare 200000 döda.

https://www.ncr-iran.org/en/ncri-statements/iran-coronavirus-virus-death-toll-in-346-cities-exceeds-72700/
Bara för att informera dig så är nog tyvärr den källan om inte mer så minst lika lite trovärdig som de officiella skulle jag tro.

Det där är en off-shot till MEK, Mujahedin-e Khalq eller The People's Mujahedin Organization of Iran och de är lika hatade av mulorna och islamisterna som av pahlavisterna och andra exiliranier.

Så man kan nog lugnt säga att det inte är tillförlitliga siffror de presenterar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in