Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Som sagt, smittan går inte mäta eftersom testunderlaget inte är randomiserat. Sjukt hur folk stirrar sig blind på siffror eller färgfläckar på kartor utan någon som helst förståelse.
Den nedåtgående trenden syns i antal intagna och antal döda. Om fler smittas men färre insjuknar så innebär ju det att viruset försvagats till att inte vara något att bry sig om.
Hehe. Vi skulle inte kunna dra några slutsatser av någonting om allt ska vara randomiserat. Det är inte så det funkar. Om testerna hade visat att folk inte var smittade, då hade vi kunnat dra slutsatsen att smittan är låg i samhället.
Som det ser ut nu så kan vi dra slutsatsen att det finns gott om smitta i samhället även om de som blir testade skulle vara sådana som vill testa sin snuva för corona. Smittan kan sedan vara stabil, ökande eller minskande är en killgissning, men att vi har mycket smitta kan vi slå fast av de tester som genomförs.
Äran för att färre dör går till äldreomsorgen som sent omsider fått bukt på smittan från att först decimerat åldringsbeståndet. Därutöver har vården blivit bättre. Alltså dödstalen i detta läge säger inte så mycket om smitta i samhället.
Och att färre hamnar på IVA kan hänga ihop med att vården börjat vårda tidigare, då de initialt lät folk halvdö hemma innan de fick vård. Med resultat att många dog i onödan.
Risken för smitta är det som i ett samhälle är det som är viktigt. Om jag drar på mig smitta och får en lindring snuva så kan jag ändå föra smittan vidare till en som är känslig och dör, och en som får en snuva men för vidare till en som blir allvarligt sjuk och en annan som får snuva, som för etc.
Här kan du studera en del kurvor om den senaste utvecklingen.
https://covid19-country-overviews.ecdc.europa.eu/