2020-02-22, 08:14
  #31573
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Most of the hospital’s patients who have been diagnosed are those who had been staying as inpatients for mental illnesses,” Seoul’s vice health minister Kim Gang-lip told reporters.

346 i Sydkorea nu.

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/south-korea-reports-142-more-coronavirus-cases-total-346
Citera
2020-02-22, 08:17
  #31574
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Mer bevis för asymptomatisk smitta;

Citat:
WUHAN (REUTERS) - A 20-year-old Chinese woman from Wuhan, the epicentre of the coronavirus outbreak, travelled 675km north to Anyang where she infected five relatives, without ever showing signs of infection, Chinese scientists reported on Friday (Feb 21), offering new evidence that the virus can be spread asymptomatically.

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/wuhan-woman-with-no-symptoms-infects-five-relatives-with-coronavirus-study?cx_testId=20&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0 #cxrecs_s
Citera
2020-02-22, 08:18
  #31575
Medlem
Dr John Campbell Room to Room
Citera
2020-02-22, 08:25
  #31576
Medlem
Mr.Sounds avatar
Ok, fortsätter på inslagen väg. Flera studier/försök pågår i kina att behandla Corona-patienter med högdos c-vitamin. Även studier pågår där lägre dos intas oralt.

Här förklarar denna man det: https://m.youtube.com/user/rzcheng/videos

Och detta gick att läsa tidigare:
Citat:
På eftermiddagen den 20 februari 2020 återhämtades ytterligare 4 patienter med svår neokoronär lunginflammation från C10 västra avdelningen på Tongji-sjukhuset i Tongji-sjukhuset, som togs över av Second Aid National Medical Assistance Team från Xi'an Jiaotong University. Det medicinska teamet formellt sattes i arbete10 Under de senaste åtta patienterna har utskrivits från sjukhus.
Efter 10 dagars praktisk undersökning av läkarteamet och upprepade diskussioner av expertgruppen föreslog vår expertgrupp en specifik plan för kombinationen av högdos vitamin C för att behandla den nya kronan och uppnådde goda resultat i kliniska tillämpningar. Vår behandlingsplan sammanfattas generellt som "tidig, tillräcklig, kort kurs, kombinerad."
https://mp.weixin.qq.com/s/vcyfF1BujnILGj7phk65Wg
Citera
2020-02-22, 08:26
  #31577
Medlem
Studsbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Från expressen:

Den kinesiska regeringen meddelade under lördagen att isoleringstiden för de som smittats av Corona kan förlängas – från 14 dagar till 27, rapporterar Reuters.

Detta efter att en 70-årig man i Hubeiprovinsen smittats, men inte visat symtom förrän 27dagar senare.

Man kan alltså vara smittad och bära på viruset i en dryg MÅNAD innan man visar symtom!

Det var riktigt illa och förändrar hela situationen. Förmodligen har eländet spridit sig okontrollerat en längre tid och lär inte gå att stoppa. Bara att hoppas på att dödligheten visar sig beskedlig när liken räknats klart.
Citera
2020-02-22, 08:27
  #31578
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Hjälp mig förstå varför Corona är viktigare än andra virus. Ärligt talat, fattar inte poängen, gör du?

300 000 personer dör globalt varje år av säsongsinfluensan
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1637&artikel=6997515
nu kommer jag få på skallen

Flera vetenskapsmän i USA och indien hävdar att viruset är ett misslyckat biovapen utvecklat för "racial profiling". Felet bestod i att det dödade kineser och att det av misstag läkte ut från Wuhan Virological Institute. Kinas enda labb som har kapaciteten att göra den gene engineering som krävs.

Nedan är en översiktlig artikel från The Epoch Times. Jag har läst Länkar till originalkällorna (scientific papers) de ser genuina ut men är för svåra för mig.

Ett land som Kommunistkina skulle fullständigt skita i ett vanligt virus som bara dödat några tusen gamla gubbar och kärringar

Att kommunisterna stänger ned Kina tyder på att ledningen vet om att detta är något långt farligare virus än ett nytt okänt influensavirus

Is the Coronavirus a Bioweapon?
A look at the Chinese regime's biological warfare intentions, capabilities

https://m.theepochtimes.com/is-the-coronavirus-a-bioweapon_3231180.html
Citera
2020-02-22, 08:27
  #31579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Absolutinte800
Verkar tyvärr bryta ut rejält i Sydkorea nu. 142 nya fall tyder på att man ej har kontroll dessvärre. Det är oroväckande och det rimmar mycket illa med Kinas rapportering exklusive Hubei som ju snarare tyder på att spridningen avtagit. Så när den börjar avta i Kina då sprids det istället i grannländerna? Mycket märkligt om Kinas siffror stämmer.

Håller tummarna för Sydkoreanerna. Någon som har mer info om det är koncentrerat till en viss stad?
Har en känsla av att Italien bör få kontroll då det verkar vara ett kluster man har någorlunda koll på.

Min sydkoreanska flickvän som är kristen säger att 80% av de som är smittade är den där "total psyko kristna sekten" och det började med en kvinna från samma sekt. Tydligen helt sjuka i huvudet där de tror att en i sekten är Jesus som har uppstått och de gör helt sjuka grejer för att hedra han.
Hon säger att de har sagt till sina sjuka medlemmar att det inte är Corona de har och ingen får säga något till någon om sina symptom.

Den första kärringen hade tydligen glidit runt på flera sjukhus och vägrat bli testad för hon är säker att hon inte hade viruset

Känns ju gött att skicka hem tjejen nu på onsdag efter hon har vart här i 3 månader kan nog dröja innan man får se henne igen...
Citera
2020-02-22, 08:30
  #31580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Ge gärna lite mer info.
Smittan kan finnas o luften hur länge?
Jag har sett uppgifter på 15 minuter så smittospridaren kan ha lämnat rummet för en kvart sedan och så går du in i rummet och får areosolen i ögonen och i näsan...
Citera
2020-02-22, 08:33
  #31581
Medlem
Smittan verkar ta sig vidare från Iran. Två resenärer från Iran har diagnostiserats i Libanon och Kanada.

Yaneer Bar-Yam
@yaneerbaryam
BREAKING: Global Coronavirus updates: The situations in Iran and South Korea are of great concern. Two travelers from Iran have been diagnosed in Lebanon and Canada indicating the outbreak in Iran is widespread. If Iran and South Korea act aggressively they can stop it faster.
Citera
2020-02-22, 08:34
  #31582
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Hur kan man prioritera att ta emot kinesiska turister över att försöka stoppa viruset?


Från scmp...
"The Japanese health official who asked not to be named said Tokyo had so far declined to take drastic measures to control the virus, such as banning entry for recent travellers to China, out of consideration for relations with Beijing.
“We prioritised the economic effects of Chinese tourists visiting Japan,” the official said."


Ni har väldigt svårt att förstå att detta viruset är inte något domedagsvirus, så att därför ta extremt drastiska åtgärder för något som inte är mkt värre än en vanlig influensa är oproportionellt för de flesta vettiga.

Ekonomi påverka människors liv också, betydligt mer än detta viruset i sig. Du behöver pengar för att överleva. De ekonomiska effekterna av viruspaniken är 1000 gånger skadligare än viruset i sig.
Citera
2020-02-22, 08:36
  #31583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Hur kan man prioritera att ta emot kinesiska turister över att försöka stoppa viruset?


Från scmp...
"The Japanese health official who asked not to be named said Tokyo had so far declined to take drastic measures to control the virus, such as banning entry for recent travellers to China, out of consideration for relations with Beijing.
“We prioritised the economic effects of Chinese tourists visiting Japan,” the official said."

Därför är det närmast omöjligt att föreställa sig att kommunistregimen skulle förlora ansiktet totalt genom att stänga ned Hubeiprovinsen och dessutom förlora några 100 miljarder dollar.
En hund är begraven här.
Citera
2020-02-22, 08:37
  #31584
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hew18
Ni har väldigt svårt att förstå att detta viruset är inte något domedagsvirus, så att därför ta extremt drastiska åtgärder för något som inte är mkt värre än en vanlig influensa är oproportionellt för de flesta vettiga.

Ekonomi påverka människors liv också, betydligt mer än detta viruset i sig. Du behöver pengar för att överleva. De ekonomiska effekterna av viruspaniken är 1000 gånger skadligare än viruset i sig.

Det ÄR mycket värren ån en vanlig influensa då det inte finns något vaccin ochninga människor är immuna. Kombinationen av dessa två saker är en katastrof, fråga invånarna i Wuhan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in