Citat:
Ursprungligen postat av
trumpetfanfar
I mina ögon så har världen vidtagit åtgärder mot Corona-pandemin som aldrig någonsin skådats (möjligtvis vid tidigare världskrig). Vi totalt stänger ner världen, vi prioriterar Corona-sjuka framför andra sjukdomar, vi investerar helt plötsligt astronomiska summor pengar och resurser i vård, forskning, mediciner och framtida vacciner.
Gör vi det? Siffror på det?
Citat:
Ursprungligen postat av
trumpetfanfar
Skulle agerandet mot cancer vara proportionerligt så skulle vi sedan länge infört total lockdown, totalt förbjuda cigaretter, biltrafik, fet mat. Allt som skulle kunna leda till Cancer. Vi skulle vidare ha investerat otroliga resurser, mer än vad vi gör, i forskning och sjukvård.
Det har investerats enorma summor i att minska rökningen, avgasrening, kampanjer för att få folk att äta nyttigare, förbud mot cancerframkallande substanser i många sammanhang. Det läggs enorma resurser på forskning om prevention, diagnostik och behandling av cancer. Cancersjukvården kostar enorma summor varje år.
Citat:
Ursprungligen postat av
trumpetfanfar
Min gissning är att vi låtit rädslan i största grad styra. Rädslan inför det okända och för ett relativt snabbt sjukdomsförlopp.
Rädsla, eller i alla fall försiktighet, är väl motiverat när det är en helt ny sjukdom som vi vet väldigt lite om. Ingen människa i hela världen har haft covid-19 i mer än några månader. Vi vet nästan ingenting om rehabilitering och återhämtning, nästan inget om huruvida immunitet består över tid, vi har ingen aning om huruvida vi kommer att få ett vaccin och vi vet absolut ingenting om hur viruset kommer att mutera. Att i det läget chansa på att låta över halva befolkningen bli smittade och bara hålla tummarna för att det gör att smittan slutar spridas, det är ju fullkomligt vansinne.