2020-05-12, 10:31
  #290101
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wint3riscoming
Källa på att folk blir immuna?

Hittills har infekterade av virus sjukdomar blivit immuna, ( förutom en liten minoritet som inte utvecklat tillräckligt med antikroppar, men som får ett mildare sjukdomsförlopp om de smittas igen).

I det avseendet brukar vaccin vara ett mindre säkert sätt att erhålla immunitet.
Citera
2020-05-12, 10:31
  #290102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Enorma överdrifter. Hört talas om karantän? Det går att ordna under bekväma former.

Att en del länder besegrat smittan trots att de hade hundratals smittade (Mauritius hade 322, Färöarna 187) visar ju också att det kan göras. Skulle de, trots försiktighetsåtgärder, råka få ett nytt utbrott så kan de hantera det igen på samma sätt. Det tog ungefär 6 veckor, så det är inte så att det är någon katastrof. Skulle det hända igen så upptäcker man det snabbare och har bättre utarbetade rutiner, så då löser man det på ännu kortare tid.

Så turister och företagare ska sitta två veckor i karantän.
Jag tror få turister och företagare kommer acceptera det.
Citera
2020-05-12, 10:31
  #290103
Medlem
Draken55s avatar
Ang karantän, redan nu har ju GB sagt att det ska bli karantän, men den kan man alltså ha på det hotell eller den lägenhet du ska bo i undet tiden du är där.

Svårt?
Citera
2020-05-12, 10:32
  #290104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Ok, fel av mig, men de resonerade exakt som Giesecke och co gör, men jag tar tillbaka det.

" det går inte ... alla andra har fel... man kan inte stoppa smittan.... alla blir smittade..."

FHM kom snett in i det med sin alltför slappa inställning och är det nåra som får problem blir det ju dom/vi.

Fhm har inte övertygat mig.
Min åsikt bygger inte på vad olika myndigheter eller personer i Sverige säger.
De är inte felfria alls.
Citera
2020-05-12, 10:32
  #290105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
Du inser att allt började med 1 enda individ av 7 miljarder? Det gick ju sådär om vi ser oss omkring..

Jag säger ju det, alla länder som får små nya utbrott är totalt dömda! De kommer aldrig kunna slå ned det och smittspåra! Aldrig. Myndigheterna kommer luta sig tillbaka, slänga upp händerna i luften och ge upp. Hela befolkningen är nu dödsdömd i de länderna.

__________________
Senast redigerad av Maharaja79 2020-05-12 kl. 10:36.
Citera
2020-05-12, 10:33
  #290106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wakkawalla

Det enar OM man har massa oljepengar.
Om man däremot inte har den ekonomin och sedan måste dra in på cancervård, skola, äldreomsorg o.s.v tror jag knappast att det enar.


Vad kostar?

Vår nedstängning är klar, den fungerar då R sjunker och är under 1, det vi måste lägga till är att testa, spåra och isolera de smittade, det är allt.

Massor av uppsagda och permitterade finns att tillgå så personalkostnaden blir låg, testkit kan finansieras med lägre kostnaderna inom vården om belastningen kraftigt minskar.

Så igen, vad kostar?
Citera
2020-05-12, 10:33
  #290107
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wint3riscoming
Källa på att folk blir immuna?

Om du var det minsta insatt och följde tråden skulle du ha känt till vad som nästan kan betraktas som allmän kännedom för deltagare i tråden vid det här laget, och alltså inte något du uppkäftig behöver begära kalla på:

Citat:
Björn Olsen och hans forskarkolleger har genomfört antikroppstester runtom i Stockholm som visar att 7,5 procent av befolkningen är immun. Olsen menar även att det finns stadsdelar i innerstan där nästan ingen är smittad, medan andelen är mycket högre i mer segregerade områden. Han tror därför att coronaviruset är en klustersmitta, som sprider sig från plats till plats, vilket avsevärt kommer försena att flockimmunitet uppnås.

https://www.expressen.se/nyheter/qs/brannpunkterna-i-sveriges-hantering-av-coronakrisen/
Citera
2020-05-12, 10:33
  #290108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Fungerar det inte åt andra hållet också så att länder vägrar att släppa in folk från länder som inte har kontroll över smittspridningen? Turister vill knappast komma hit heller. Länder som litar på varandras smittkontroll kan öppna upp för varandra. Det är knappast idealt för vårt land heller om dom inte kan få igång testning och skapa tillit för oss här och för andra länder.

Vi har ju redan sett turister komma hit för att de vill undvika karantän.
Så jag tror det slår åt båda håll.
Citera
2020-05-12, 10:34
  #290109
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Ang karantän, redan nu har ju GB sagt att det ska bli karantän, men den kan man alltså ha på det hotell eller den lägenhet du ska bo i undet tiden du är där.

Svårt?

Ja, om man vill se landet, annat än ifrån ett hotellfönster.
Citera
2020-05-12, 10:34
  #290110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kkkrim
Vad kostar?

Vår nedstängning är klar, den fungerar då R sjunker och är under 1, det vi måste lägga till är att testa, spåra och isolera de smittade, det är allt.

Massor av uppsagda och permitterade finns att tillgå så personalkostnaden blir låg, testkit kan finansieras med lägre kostnaderna inom vården om belastningen kraftigt minskar.

Så igen, vad kostar?

Det är klart det kostar pengar när företag går omkull, skatteintäkter sjunker
Citera
2020-05-12, 10:34
  #290111
Medlem
tigerrakets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RoyalTrash
Jo tjena att ingen trodde det när tusentals redan smittats i Kina och det redan hade börjat ta fart i Italien och Iran Känns som du freestylar rätt rejält med dina påståenden.

Rekommenderar dig att läsa artikeln. Känns tråkigt att ni inte kan erkänna att regeringen och främst FHM begått misstag och försöker lägga över skulden på alla utom dessa.

Redan suttit och sett flera inlägg där denna Erik smutskastas med fokus på juridik pga en sak han sa bara för att uppmärksamheten ska styras bort från de styrande och allt annat som står i artikeln.
Regeringen har ett ansvar, men det är ändå så att regionerna ska kunna ta hand om initiala behovet, något som ingen region klarade av.
Eller vill Erik ha förvarning på några månader om en stor olycka skulle hända bara för att de ska kunna köpa in fler skalpeller och sutur?

"Vi har en skadad i en bilolycka" "Han måste ju meddela oss igår senast att han skulle skada sig idag, nu har vi inte material till det och det är regeringens fel"
Citera
2020-05-12, 10:36
  #290112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Og Sverige har 1081 døde/1M med tilsvarende stigningstagt i Sverige.
Ja, men Sveriges strategi är ju baserad på den här förutsättningen. Att pandemin går så snabbt att vi inte kommer hinna vaccinera oss ur problemet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in