Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Ledsen att behöva säga emot dig. Jag måste dock lita på de finska folkhälsomyndigheterna. Vågar inget annat..
De säger att de kan bli VÄRRE med munskydd. Förutsatt att man använder fel material (fråga mig inte vilket material är fel och vilket rätt - fråga dem). Och förutsatt att folk inte klarar av att handskas med skydden på rätt sätt. Som t.ex. att byta skydd VARJE gång man har använt det och förvara det använda skyddet så att det inte kommer i kontakt med något.
Kan bli jobbigt för skolbarn, vissa grupper som inte ens kan tvätta händerna trots instruktioner på 19 språk osv.
Man gör alltså en samlad bedömning - för och nackdelar - och går ut i media att det bästa är ändå att hålla avståndet utan munskydd.
Det är inte "mitt fel" att de stödjer Tegnells uppfattning i frågan.
Nej, de säger att det är hemmagjorda tygmasker som kan skapa problem, och de ger inga anvisningar om bärande av masker.
Men det är en myndighet av hundratals runt vår jord, andra gör andra bedömningar.
Citat:
Social- och hälsovårdsministeriet och Institutet för hälsa och välfärd ger inga anvisningar om användning av tygmasker på offentliga platser
18.4.2020
Social- och hälsovårdsministeriet och Institutet för hälsa och välfärd ger inga anvisningar för eller allmänna rekommendationer om att tygmasker bör användas när man rör sig på offentliga platser.
Det är nödvändigt att informera om denna gemensamma riktlinje, eftersom frågan har diskuterats särskilt i medierna och på sociala medier under de senaste dagarna.
Expertutlåtandena skiljer sig från varandra i fråga om fördelar och nackdelar med tygmasker samt hur de används på rätt och fel sätt. Det här har under de senaste dagarna skapat osäkerhet och förvirring hos många människor.
En ansiktsmask av tyg kan i värsta fall öka risken för smitta
Tillverkning, försäljning och import av andningsskydd som uppfyller kriterierna och som behövs inom hälso- och sjukvården regleras noggrant.
Enligt ministeriet och Institutet för hälsa och välfärd kan en omfattande användning av hemmagjorda skyddsmasker på offentliga platser i värsta fall leda till en felaktig känsla av trygghet.
Fel sorts tygmaterial i en hemmagjord mask kan försämra lunghälsan, t.ex. när mikrofibrer, damm eller tygpartiklar hamnar i luftvägarna. Fel val av tyg kan öka andningsmotståndet, och då kan koldioxidhalten öka till skadliga mått. Risken för hjärthändelser eller astmaanfall kan också öka.
Det är viktigt att komma ihåg att en ansiktsmask inte skyddar dess användare mot coronaviruset. Användning av mask kan däremot skydda andra, eftersom den kan minska spridning av droppar som hostningar och nysningar orsakar.
Att vårdpersonal, t.ex. omsorgs- och hemvårdspersonal, använder tygmasker är dock av största vikt för att skydda dem som får vård. Personalen får utbildning och anvisningar om hur maskerna ska användas på rätt sätt. Arbetsgivaren ansvarar för att ge personalen anvisningar och för anskaffningen av lämpliga masker.
...
https://thl.fi/sv/web/thlfi-sv/-/social-och-halsovardsministeriet-och-institutet-for-halsa-och-valfard-ger-inga-anvisningar-om-anvand ning-av-tygmasker-pa-offentliga-platser?redirect=%2Fsv%2Fweb%2Fthlfi-sv%2Faktuellt