Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Det är flera här i tråden som är helt säkra på att Coronaviruset inte är mer än en liten struntfökylning. Något som man enkelt kan borsta av sig, ungefär.
Det känns väldigt tryggt och skönt faktiskt. För ett ögonblick kan man ju förledas att tro att det faktiskt är allvarligt, när halva Kina stängs mer, WHO varnar för mycket allvarligt läge, dödstalen och antalet insjuknade ökar.
Men det ska man inte tänka på, jag som sätter högre tilltro till den anonyma användaren "Xehke" på Flashback än WHO har inget att oroa mig för!
Problemet med viruset är ju att det belastar sjukvården, eftersom viruset är nytt, ingen är immun och riskgrupper kan behöva sjukhusvård. Så är det med vanlig influensa också men då vaccinerar många sig och sjukvården behöver inte ta hand om så många.
I Sverige har vi redan för få vårdplatser, DET är mycket oroande. Viruset i sig är för de flesta friska människor ganska milt. Se på hur många som tillfrisknat i Australien (10 av 15, övriga 5 stabila) och UK (9 av 10) till exempel.