Citat:
Ursprungligen postat av
dödskniven
För all del, men det var inte jag som tog upp trafik från början. Säg hjärt-kärlsjukdom eller cancer då? Det dör det i runda slänger runt 50 000 årligen av, är det tillräckligt många för att de ska få räknas?
Bägge kan minskas med hjälp av preventiva åtgärder, och mer pengar kan läggas på forskning. Varför inte argumentera för lika drakoniska åtgärder i de fallen? Förbjuda rökning, alkohol, socker, fet mat och luftföroreningar, bötfäll soffpotatisar, känns inte ens som vidare provocerande förslag egentligen.
Nåja, vi får väl se om några år när Corona förhoppningsvis är över om de som utger sig för att vara sådana filantroper fortfarande håller igång eller om de mest vill slå split...
Såna här argument whataboutism osv är något av det tramsigaste man kan hålla på med. Om man drar det till sin spets kan man ju aldrig bry sig om nånting öht, för det kan alltid finnas något annat "värre" eller lika dåligt, enligt den som argumenterar så här.
Om jag t.ex. lobbar för minskad dödlighet i hjärt- och kärlsjukdomar, så kan någon säga: men är du helt sjuk, hur kan du glömma alla våra cancerpatienter?? Osv. i all oändlighet. Det blir ju ohållbart, då kan ingen få bry sig om några sjukdomar alls till slut.
Alla saker såsom cancer, osv osv. är självklart viktiga att kämpa emot. Det är dock mycket mer långvariga insatser över tid man pratar om där. Mkt förebyggande arbete över tid.
Någon här i tråden nämnde t.ex. att många dör av alkohol. Ja, och Sverige har ju just därför ett av världens mest avancerade system för att motverka det, med Systembolaget, missbrukarvård som betalas av det offentliga istället för privata kliniker man betalar för själv som privatperson osv.
Det går inte att prata om diverse olika sjukdomar som man får över väldigt lång tid, i relation till den
pandemi vi befinner oss i nu. Den har slagit oerhört snabbt och på 3 månader dödat mer än 2500 personer i Sverige (troligen långt mer, med mörkertal).
Det finns inget sätt att skydda sig själv öht, man är tvungen att fortsätta jobba, man är tvungen att åka SL till jobbet i smittmoln, om man ej har bil. Man är tvungen att skicka barnen till skolan. Staten gör inget konkret alls för att hindra smittan.
När det gäller alkohol KAN man välja att minska sin konsumtion, eller söka hjälp för missbruk. När det gäller risk i biltrafik KAN man välja kollektivtrafik istället, osv. Många sjukdomar och risker kan man själv vara med och aktivt förminska riskerna eller helt eliminera.
I denna pandemi har vi oerhört få valmöjligheter till att minska riskerna för oss själva. Smittan är osynlig och finns överallt. Att tvätta händerna hjälper ej alla ggr, då smittan finns även i utandningsluften/molnet.
Äldre kan inte välja bort asymptomatiska smittade vårdare på hemmen. Knegarna kan inte bara vara hemma för att skydda sig, utan giltig orsak. Smittan kan finnas precis varsomhelst i samhället, den är osynlig. Vi har ingen medborgarlön så att vi kan välja att vara hemma. Vi kan inte välja ett enda sk1t, gällande om vi vill skydda oss själva. Och staten lyfter inte ett finger heller.
Är så trött på all whataboutism om den här sjukdomen. Enda dödliga pandemin i stor skala som vi haft i Sverige under vår livstid, en totalt ny och unik situation och folk sitter och tjatar om trafik-offer som att det skulle vara jämförbart på något endaste sätt.
Det är så tramsigt och världsfrånvänt så det finns ingen ände. Detta är det enda inlägg jag kommer skriva för att besvara allt trams i stil med whataboutism i denna tråd.