Citat:
Ursprungligen postat av
zanderman
Det har aldrig funnits någon "svensk linje" och det begriper de flesta. Det var det enda alternativet på grund av den extrema invandringspolitiken vi har haft, vi har helt enkelt inte råd med någon lockdown, sverige är HELT beroende av att människor jobbar och betalar skatt för att betala för den politiken som förts, annars har vi inte råd med bidragen som betalas ut.
Jo, det finns en svensk linje.
Det är kritiken av den som är så pinsam. Nu hyllar alla tattare i tråden SVT för sin "grillning" av Tegnell. Men att visa kurvor som indikerar att Sverige(och FHM) har gjort fel är inte särskilt hederligt(jämförelsen med våra grannländer)
Som Tegnell sa så har flera länder som stängt ner drabbats hårdare än vad vi har gjort(dödstal/capita), exempelvis Spanien, Storbritannien, Belgien och Holland. Hade SVT istället lagt in en kurva och jämfört med de länderna hade det istället indikerat på att det dör fler människor med lockdown.
Jag tyckte Tegnell svarade lugn och sakligt på SVTs hetsiga frågor..