2020-04-23, 21:28
  #255145
Medlem
aina08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnnyMnemonic
Ja det är tragiskt, det är dock alla corona dödsfall.
Ja visst är det så.
Allt för många som bara blir en siffra i statistiken.
Hoppas media kommer att skriva mer om de som avlidit. Viktigt att få ett ansikte på personen, både för respekt och upprättelse men även för de som just bara ser allt som siffror.
Citera
2020-04-23, 21:30
  #255146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
De som plöjer ner triljoner på att ta fram ett vaccin vill naturligtvis inte att folk ska hinna bli immuna först. Lite källkritik är kanske på sin plats.

Immuniteten verkar vara väldigt kort för detta virus.
Dessutom finns det indikationer på att det inte ens lämnar kroppen efter första infektionen, utan lägger sig vilande som Herpes eller HIV.

Det är också rätt låg chans att ett vaccin kommer att funka.
Citera
2020-04-23, 21:30
  #255147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dbloods
Det var visst mer, det var ca 1200+ nu i Afrika.

https://www.africanews.com/2020/04/23/coronavirus-in-africa-breakdown-of-infected-virus-free-countries/

Viruset verkar iaf inte bry sig ett skit om värme och sol.

Fast 1200 i hela folkrika Afrika är ändå färre än Sverige..
Citera
2020-04-23, 21:30
  #255148
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Undrar hur många miljarder i timmen Kina tjänar på att resten av världen står still och väntar på vaccin.
Kina har fullt upp med att mörka våg två av smittan i nordost just nu, de lär inte tjäna ett öre på situationen.
Citera
2020-04-23, 21:30
  #255149
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av itsen
Det är Löfven och Dr Tengele som ska bombas bort från jordens yta. De är inte bara landsförrädare, de borde dömas för förräderi av mänskligheten, brott mot mänskliga rättigheter.

Dom är ju småclowner, om ens det..går ju inte att jämföra med Kinas vansinniga regim.

Hela världen borde gå emot Kina och utrota dom från planeten. Alla 1.7 miljarder. Sorry.
__________________
Senast redigerad av antisocial666 2020-04-23 kl. 21:34.
Citera
2020-04-23, 21:30
  #255150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Alla dödsfall. Inte bara corona.

Okej ja jag håller med dig, för en gångs skull.
Citera
2020-04-23, 21:30
  #255151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jacques13
Ja, Du förstod rätt! Har varit måånga gånger hos specialistläkare och sjuksköterskor och fått apparaten intrimmad, så att om det blir syrebrist fixar CPAP:en själva andningen och bör kunna plussas på med syrgas, då det inte hjälper med bara syrgas eftersom om man inte andas kommer ingenting ner i lungorna... Självfallet är detta en nödlösning om det inte finns någon sjukhusvård för oss längre (…) , men bättre än ingenting... Men problemet är alltså: Tillgång till syrgas, en lämplig ansiktsmask som gör att det går att koppla syrgas till den, och kanske gärna en mätare som mäter syreupptaget och hur det fungerar. Dock är också sådana mätare för saturation slut överallt...
Tack för Ditt engagemang!

Vet du om apotekene får flere slike mätare snart? Dette nettapoteket får flere oksygenmålere på lager den 28. april. https://www.med24.no/beurer-po-30-oksygen-maaler-1-stk
Citera
2020-04-23, 21:31
  #255152
Medlem
defenseurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Har du nån länk där de påstår att målet är flockimmunitet?
"Målet" ?
Nä, men konsekvensen. Antingen via vaccin eller via infektion.

FHM har haft en hel del tvivelaktiga råd att ge, men folk som vill missförstå och vantolka gör givetvis som de vill.
Citera
2020-04-23, 21:31
  #255153
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av aina08
Ja ät väldigt tveksam att folket skulle börja säga nåt i större skala.
Folk köper vilka floskler som helst.
Löven och Tegnell är ju populärare än någonsin just nu. Skrämmande i sig.


Det är deras egna genomfalksa polls som påstår det. Det är ingen annan som säger det. Men ju mer du och andra upprepar deras lögner desto fler går på dem. Det är lite som bostadsbubblan.
Alla tycker egentligen att Löfven och Tegnell är äckliga svin men går omkring och tror att alla andra tycker att de är så bra.
Citera
2020-04-23, 21:31
  #255154
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av varaive
Det har nämnts förut, men uppbarligen så måste det upprepas igen.
Högsta dödstalet hittills noterade 8 april då 90 personer dog av Covid-19 i Sverige.
Sedan dess har dagsdödstalet minskat betänkligt.

Citat:
Ursprungligen postat av varaive
Med rådande restriktioner så tycks vi ligga runt 90-110st dödsfall per dag. Ganska stabila siffror.
Och så länge kurvan varken skjuter i höjden eller sjunker, så är det rimligaste att inte ändra på några restriktioner överhuvudtaget.

Kanske dags att sänka tonläget en snäpp eller kanske till och med dra lärdom av dina egna misstag (låter dock osannolikt).
Citera
2020-04-23, 21:31
  #255155
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det är ju ni som är veka. Varje förändring i era vardag eller plånbok ger er ångest och panik. Ekonomin totalhavererar, massarbetslöshet, massjälvmord osv i era ångestfyllda fantasier. Ni skulle inte klara det militär livet en timme ens. Tristessen på kasernen eller döden på slagfälten, helt annat än den bekvämlighet ni är van vid så låt oss hoppas det inte blir krig.

Den andra sidan är av kraftigare virke, det kommer att svida men låt oss kavla upp ärmarna och rädda liv eller försvara landet.

Ok, enligt dig är harhjärtade människor som hellre deserterar hem till chips och TV, snarare än att kämpa för att fixa det här snabbt med ett rakryggat blitzkrieg, definitionen på mod. Kan bara konstatera att jag inte håller med dig. För mig låter det mer som att du väljer att gömma dig under bingen på luckan, medan dina vapenbröder räddar kung och fosterland på slagfältet.
__________________
Senast redigerad av Krmkr 2020-04-23 kl. 21:35.
Citera
2020-04-23, 21:32
  #255156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Arlanda!

Så kan det vara..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in