2020-04-18, 11:15
  #240085
Medlem
Corona-Ezpecials avatar
U.N. Economic Commission for Africa (UNECA) says that at least 300,000 Africans would die due to the pandemic and tens of millions are at risk of being pushed into extreme poverty.
KÄLLA.REUTERS.(Se länk)
https://www.youtube.com/watch?v=__WxT0DjP1g
Citera
2020-04-18, 11:15
  #240086
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Ja.

Att vara gammal har aldig varit värdefullt i Sverige. Det som stör mig oerhört är Tegnells envetna prat i början om att vi måste skydda våra äldre och därefter ( när vi ännu inte sett förödelsen på äldreboenden) att ” vår strategi har uppenbarligen fungerat eftersom vi inte ser så många äldre bland de avlidna, varje gång han fick någon fråga om Sveriges mycket annorlunda approach till covid-19.

Det gör mig vansinnig.

Jo det är mer också. Tegnell sa uttryckligen att Italiens höga siffror berodde på att de tyvärr hade fått in smittan bland sina äldre. De visste om detta men tappade bollen.

Sedan blir man ju förövrigt trött på detta eviga tjat från honom att detta bara drabbar äldre. Visst det verkar drabba som mest men vem som helst som det visat sig kan bli allvarligt sjuk och dö.
Citera
2020-04-18, 11:16
  #240087
Medlem
obscenitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Jag tycker att det är mer anmärknkngsvärt att så många verkar totalt blinda för Tegnells alla fullständigt felaktiga uttalanden och antaganden? Hur är det ens möjligt?
För att de prickar in på något eller flera punkter av dessa;
De är rädda
De är inbitna socialdemokrater(alt vänster skala)
De har stor tilltro till myndigheter
De tillhör äldre generationer 60 talister och upp
De är lågbegåvade
De tycker det är obehagligt att inte göra som alla andra (konflikträdda)
De tycker att experter alltid har rätt

Ungefär så
Citera
2020-04-18, 11:16
  #240088
Medlem
fiftyforfiftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Jag tycker att det är mer anmärknkngsvärt att så många verkar totalt blinda för Tegnells alla fullständigt felaktiga uttalanden och antaganden? Hur är det ens möjligt?

Det har du rätt i. Tegnell ska ifrågasättas, den svenska taktiken ska ifrågasättas... men oavsett så är man inte klok om man ifrågasätter taktiken baserat på dagens siffror, då har man inte förstått taktiken till att börja med.
Citera
2020-04-18, 11:16
  #240089
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nummer-1
*** 887 500 smittade i Sverige, eller 8,6 %,, vilket ger typ 5300 avlidna inom 25 dagar***
Jag har klurat på detta nu ett tag och helt lätt är det inte att försöka räkna ut hur många som kommer att dö av de som hittills har smittats, men jag gjorde ett försök som blev så här…

-DÅTID-
Om vi har 1333 döda idag, och om dödligheten för viruset är 0,6 %(som jag läste någonstans) så ger det ( 1333/(0,6/100) )= att 222 170 hade smittats för säg 25 dagar sedan.

Vi delar upp det tänkta förloppet i de olika etapperna/stegen och sätter in tider som jag egentligen inte vet det exakta rätta värdena på,,,

  • Dag 0; Ett antal personer har smittats hittills(222170 stycken då)
  • Dag 5; de smittade blir sjuka
  • Dag 15; en del av de smittade blir så sjuka att man diagnostiseras som Coronapatienter(7206 st), och det är först här man räknas och registreras som smittad
  • Dag 25(idag); de smittade dör(0,6 % av dem), och hamnar i dödsstatistiken(1333 stycken).

Vi vet alltså att 222170 stycken hade smittats dag 0(enligt denna modell), och dag 0 är 25 dagar sen nu(sett från idag) i det här exemplet. Vi vet också att 15 dagar efter dag 0(dag 15) så var 7206 stycken registrerade som smittade vilket är ((7206/222170)*100 =)3,24 % av de som hade smittats dag 0.



-NUTID-
Idag 25 dagar efter dag 0 så har många fler smittats förstås, och om vi utgår ifrån att samma procentsats av de som smittats fortfarande blir registrerade, alltså 3,24 %, och antalet registrerat smittade idag är 12540 stycken så borde (12540/(3,24/100) =) 386 618 personer ha smittats för 15 dagar sen, för kom ihåg att ingen blir ju registrerad som smittad förrän man har hunnit bli riktigt sjuk(möjligtvis på äldreboenden då etc).

Om 386 618 st hade smittats för 15 dagar sen och 222 170 st hade smittats för 25 dagar sen så verkar det vara en ökning per dag på( (386618/222170)^( 1/(25-15) ) =)1,06 ggr/dag, och med samma ökning fram till idag hamnar vi på(386618*1,06^15 =)887 538 som hittills smittats idag den 16e april 2020.

Och med en dödlighet på viruset som i detta exempel är satt till 0,6 %, kommer upp till (887538*(0,6/100) = ) 5325 personer ha avlidit av viruset inom 25 dagar, och det oavsett om någon fler från och med nu blir smittad eller inte.






OBS. detta är bara ett exempel med många felkällor i, som dödligheten, genomsnittstiden till någon avlider efter man har blivit registrerad som coronapatient etc etc. Många variabler måste kanske korrigeras så ta inte exemplet allt för allvarligt, vet inte om jag har tänkt rätt i alla moment ens men det visar att det fort krånglar till sig i variablernas värld …


*** I STOCKHOLM HAR MELLAN 13-17 % SMITTATS ***
Om vi räknar på samma sätt på Stockholms siffror så får vi just de procentsatserna. Vi räknar då alltså med en dödlighet från viruset på 0,6 %.

-FAKTA-
Stockholm, Inv= 2,378 miljoner
Registrerat smittade = 5387 st, den 17 april
Registrerat döda = 816 st
Registrerat smittade 10 dagar sen(15 dagar efter att de som dör nu blev smittade)=3469 st

-UTRÄKNAT-
Procentdel av smittade som blir registrerade = 2,55 %
Hade smittats för 25 dagar sen = 136 000 st
Hade smittats för 15 dagar sen = 211 194 st

Med exponentiell ökning av smittade/dag
Tillväxtfaktor/dag = 1,045 ggr/dag
Antal som smittats fram till idag = 408 691 st, 17,2 % av Stockholmarna
Antal döda i Stockholm om 25 dagar = 2452 st

Alternativt,, Med konstant ökning av smittade/dag
Ökningstakt/dag = +7519/dag
Antal som smittats fram till idag = 323 985 st, 13,6 % av stockholmarna
Antal döda i Stockholm om 25 dagar = 1944 st
Citera
2020-04-18, 11:17
  #240090
Medlem
Corona-Ezpecials avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fiftyforfifty
Att det finns folk som fortfarande är så retarderade och inte förstår den svenska taktiken är mind-blowing.
Jag förstår inte den svenska taktiken, kanske låter dumt men så är det faktiskt.
Kan du förklara vad den svenska taktiken är?
Citera
2020-04-18, 11:17
  #240091
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OUFCompulsive
My thoughts in bold.
Det är viktigt att ta hänsyn till att nivån för flockimmunitet har ett samband med social distansering.

Om man har social distansering så minskar R-värdet. Men, med ett lägre R-värde så minskar även nivån där du uppnår flockimmunitet.

- R0=2.5 / 60% immuna för flockimmunitet = helt utan social distansering.

- Om du minskar R för till 2.0 med social distansering, då räcker 50% för flockimmunitet.

- Om du minskar R till 1.5 med social distansering, då räcker 33% för flockimmunitet.

- Om du minskar R till 1.25 med social distansering, då räcker 20% för flockimmunitet.

Kurvan viker av när man hunnit ungefär halvvägs till flockimmunitet. Exakt när det inträffar beror på R-värdet i just ditt land eller din stad, eftersom nivån för ”flockimmunitet” varierar.

Så ställen som NY, Italien, Belgien och Spanien, kan ha legat på kanske 20% smittade när deras kurvor vek av nedåt. Det är bara en uppskattning, baserat på att de tryckt ner sitt R-värde lite med social distansering.

För att kurvan ska vika av tidigt, vid t.ex. 5% smittade, så måste man som Norge och Kina få ner R-värdet < 1.05, och stanna där för alltid.

I princip kan man hävda att Kina har uppnått flockimmunitet redan. Men det gäller bara under förutsättningarna som råder i kinesiska samhället idag, med karantän, social distansering m.m.

Det är egentligen bara en fråga om semantik. Hela den här diskussionen om ”flockimmunitet” vs. att ”trycka ner viruset tidigt”, är egentligen bara två sidor av samma mynt.
__________________
Senast redigerad av aw 2020-04-18 kl. 11:21.
Citera
2020-04-18, 11:18
  #240092
Medlem
obscenitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Twenty4Seven
Tegnells kommande svar på frågan ang att antikroppar inte betyder immunitet?

”Man kan mäta immunitet på olika sätt.”

Och Sverige kommer svälja allt med hull och hår!

Kanske dags att vakna upp från bubblan nu och inse att Sverige inte är hela världen.

”Lita på experterna” säger alla förnekare.

Så inga andra länder har experter? Bara Tegnell och co i hela världen som räknas till experter?
Ja precis de tycker alla andra utom Anders och co är inga experter utan troll, alarmistiska eller Sverigedemokrater

Experter som uttalar sig blir grundligt smutskastade
Citera
2020-04-18, 11:19
  #240093
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fiftyforfifty
Det hade ju varit förargligt. Tidigare Corona-virus bygger väl kroppen upp immunitet emot? Varför inte mot detta?

Är viruset skapat för krigföring så är just denna egenskap man vill få bort först.DNA sekvenser av HIV har bevisligen hittats i detta virus av en av världens högst skattade forskare. Så det finns väldigt starka indikationer på att detta virus är manipulerat och har "råkat" hitta ut från anläggningen i Wuhan som passande nog just sysslar med virus av denna typ.

Viruset har märkliga egenskaper och sekvenser som inte hittas i naturligt förekommande virus. Det börjar samlas ihop en mängd olika indicier för att viruset är manipulerat av människan. Är det så kommer det bli oerhört svårt att få fram vaccin..Då är det större chans att få fram behandlingar och mediciner mot de problem viruset orsakar.

Om obestridbara bevis kommer fram att detta virus är skapat så kan vbärlden ställa om sin forskning och ignorera mycket av den forskning som nu förekommer. Allra bäst vore det om Skaparna erkänner att de manipulerat viruset och hur. Då kan deras data användas för att snabbare komma fram till preparat som hjälper.. Tyvärr så vill nog isåfall kineserna själva hitta detta för att tjäna stora pengar på en bot/behandling så den risken är nog liten.
Citera
2020-04-18, 11:19
  #240094
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmslivet
IVA-statistiken har gått upp igen och vi är nu uppe på en preliminär rekordnivå med 544 vårdade.

Svackan verkade ju positiv men eftersom den var högst temporär så kanske kapacitetsbrist i samband med Påsken är den troliga förklaringen?

Vet inte hur det ser ut specifikt för de hårdast drabbade regionerna. Stockholm, Sörmland, osv. Mycket avgörs ju av vart de ökande talen kommer. Om Stockholm ökar är det ju inte bra, men om det är ex här i Skåne eller VG, så är det inte lika illavarslande.
Citera
2020-04-18, 11:20
  #240095
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Kan detta stämma? Även om man har antikroppar så är man kanske ändå inte immun mot covid-19?:



Väldigt oroväckande om det är sant.
Allt tyder på att det stämmer.
Viruset verkar ha förmågan att ligga latent i kroppen.
Citera
2020-04-18, 11:20
  #240096
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr

Det är inte rimligt att vänta med immunitet tills vaccinet är folket tillhanda om minst 2-3 år. En sådan strategi har alldeles för många biverkningar, både ekonomiska och mänskliga.

Biverkningen döden har noterats i 1400 fall, av den nuvarande strategin.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in