2020-04-15, 01:20
  #228397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TJABAXXX
Visste du inte att Sverige har lyckats tillverka respiratorer som ingen annan har. Alla vill köpa men ingen får. Vi behöver dom själva ju. Men utan att skämta så är det precis så som du skriver och värre kommer det att bli när smittan når resten av landet.
Vad svammlat du om? Stämmer att företag i Sverige tillverkar respiratorer, 99.5% går på export. Vi fick köpa 200. Resten av de 16000 som beräknas tillverkas av Getinge i år går till andra länder.
Citera
2020-04-15, 01:20
  #228398
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Siffrorna har redan länkats av en annan användare.

Överdödlighet är inte lika med antalet döda och överdödlighet på ett år mäts inte via en kortare tid än ett år. Så vad någon katastrofromantiker postar i april har ingen bäring på överdödlighet för 2020.

God natt!
Citera
2020-04-15, 01:21
  #228399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Varför betalar man skatt?

För att bibehålla en fungerande välfärd. Men det kräver ju att mer rinner in än rinner ut för att det ska fungera. Det var ju det Nuder menade.
Citera
2020-04-15, 01:21
  #228400
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Överdödlighet är inte lika med antalet döda och överdödlighet på ett år mäts inte via en kortare tid än ett år. Så vad någon katastrofromantiker postar i april har ingen bäring på överdödlighet för 2020.

God natt!

(FB) Dödligt virus från Kina orsakar panik (SARS-CoV-2, COVID-19)
Citera
2020-04-15, 01:21
  #228401
Avslutad
Bedöm själv nedan om prognoserna på de dagliga presskonferenserna prickade rätt med Folkhälsomyndighetens helgrapporter, med facit för veckan innan. Eller hur snabbt nya återgärderna har kommit efter den nya kunskapen osv.

Tyvärr kommer dessa rapporter först på fredagar, precis när alla tar helg, på måndag är dom redan inaktuella och minst en vecka efter.

Till skillnad mot Norge, där deras myndighet släpper veckorapporter på tisdagar, två dagar efter veckan som rapporterna handlar om. Plus att de släpper rapporter varje dag som motsvarar våra veckorapporter. De tog inte ens ledigt i påsk utan verkar se det som viktigt att uppdatera sig mer i realtid...

Möjligtvis i förebyggande syften, antagligen svårt att använda det till sådant om ens facit konstant kommer långt efter den aktuella veckan. Men vad vet jag.

Rapport från hur påskhelgen/veckan gick kommer alltså först nu på fredag då, så detta facit tas i bästa fall upp på presskonferensen på måndag... Den 20 april.

Veckorapport - Vecka 11 (9-15 mars)

Citat:
Läget i Sverige

Geografisk spridning
Fallen finns i landets alla regioner, se Figur 3A. Flest fall per 100 000 invånare har anmälts från Region Stockholm.


Majoriteten av fallen (63 %) som anmäldes under vecka 11 smittades utomlands men andelen minskade jämfört med vecka 10 (88 %).

Under vecka 11 kunde ett 50-tal av fallen smittade i Sverige inte spåras till andra fall som smittats utomlands, vilket är ett tecken på att viss samhällspridning pågår.

Detta gällde främst fall i Region Stockholm samt enstaka fall i andra regioner. Samhällspridning betyder att det finns flera fall där smittan inte kan härledas till resa eller kontakt med ett annat fall av covid-19.


Vecka 12:

Citat:
Läget i Sverige

De flesta regionerna rapporterar nu att de har en samhällsspridning av covid-19.


Antalet intensivvårdade patienter med covid-19 har ökat snabbt under de senaste två veckorna.

Att många lagts in på intensivvårdsavdelningar just under vecka 12 är en följd av att tillståndet för personer som smittats under vecka 10 och 11 förvärrats. I genomsnitt gick det 8 dagar mellan insjuknande och start av intensivvård”


Vecka 13:

Citat:
”Läget i Sverige

Mellan vecka 12 och 13 fördubblades antalet bekräftade fall av covid-19 i Sverige.


Under vecka 13 rapporterade många regioner utbrott eller fall på särskilda boenden för äldre, vilket återspeglades i åldersfördelningen bland fallen.

Det var fortsatt åldersgruppen 90 år och äldre som hade högst incidens, följt av åldersgruppen 80- 89 år. Av de fall som rapporterades till och med vecka 13 hade 190 rapporterats avlidna.

Antalet avlidna vecka 13 var jämförbart med antalet vecka 12 men eftersläpning i rapporteringen betyder att antalet dödsfall per vecka kommer att öka. Majoriteten (73 %) av de avlidna hittills har varit 70 år eller äldre, medelåldern är 81 år.

Antalet intensivvårdade patienter med covid-19 ökade mellan vecka 12 och 13.

Totalt tillkom 236 nya patienter inom intensivvården under vecka 13.


I genomsnitt gick det 9 dagar mellan insjuknande och start av intensivvård. Bland intensivvårdade fall var medelåldern 61 år. Fortsatt var det många fler män (74%) som intensivvårdades än kvinnor.

Bland intensivvårdade patienter och avlidna var personer med underliggande sjukdomar såsom kronisk hjärtsjukdom inklusive hypertoni, kronisk lungsjukdom, kronisk njursvikt och diabetes överrepresenterade.”

Veckorapport vecka 14: (senaste, kom på långfredagen)

Citat:
Läget i Sverige

Intensivvårdade fall

Antalet intensivvårdade patienter med laboratoriebekräftad covid-19 var något högre vecka 14 än föregående vecka. Totalt tillkom 260 nya patienter inom intensivvården under vecka 14, se Figur 6A.


Antal patienter med covid-19 som påbörjade intensivvård under vecka 14 per dag varierade mellan 29 och 44 nya patienter (medelvärde 37), vilket är en något högre takt än föregående vecka (medelvärde 34).

Totalt sedan vecka 10 har 602 patienter rapporterats. I genomsnitt går det 10 dagar mellan insjuknande och start av intensivvård, sett till samtliga fall som hittills vårdats med covid-19.

Av de patienter som rapporterats intensivvårdade med covid-19 tillhörde majoriteten (68 procent) av patienterna en medicinsk riskgrupp.

Bland patienter mellan 20 och 59 år tillhör cirka 39 procent ingen medicinsk riskgrupp, se Figur 6D.
Geografisk spridning

Fallen finns i landets alla regioner, se Figur 4. Flest fall per 100 000 invånare (incidens) har rapporterats från Region Stockholm, Region Östergötland och Region Sörmland.

Skillnader i incidensen mellan regionerna speglar såväl skillnader i smittspridningen som provtagningen.

De flesta regionerna rapporterar nu att de har en samhällsspridning av covid-19. Samhällspridning innebär att det finns ett flertal fall i Sverige där man inte kunnat härleda smittan till resa eller att den som smittats varit i kontakt med ett annat känt fall av covid-19.

Dödsfall

Fram till och med vecka 14 hade 562 dödsfall bland personer med bekräftad covid- 19 infektion rapporterats, se figur 7A.

Det finns dock en stor eftersläpning i denna statistik. Sedan veckorapporten för vecka 13 skrevs har antalet inrapporterade dödsfall fram till och med vecka 13 exempelvis mer än fördubblats (från 190 till 400 personer).


Medelålder bland dödsfallen var 81 år och 87 procent av dödsfallen har varit bland personer som var 70 år eller äldre. Fram till och med aktuell rapportvecka har 6 personer under 50 år rapporterats avlidna.

Uppgift om patienter tillhör någon medicinsk riskgrupp har rapporterats för 479 avlidna, varav 449 (94 procent) tillhörde någon medicinsk riskgrupp.

Sex procent (n=30) av de avlidna tillhörde ingen riskgrupp, medelålder 76 år. Av dessa var 7 personer under 70 år.

https://www.folkhalsomyndigheten.se/folkhalsorapportering-statistik/statistik-a-o/sjukdomsstatistik/covid-19-veckorapporter/
__________________
Senast redigerad av sjelvefan 2020-04-15 kl. 01:25.
Citera
2020-04-15, 01:21
  #228402
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MikeHanlon
Nej första vågen drabbade gamla skröpliga och märktes inte av så mycket. På hösten anlände en muterad form som angrep friska vuxna som kom att bli gruppen med flest dödsfall.

Jo men märktes inte av? Alla experter säger ju att det som just var unikt med spanskan var att det var yngre som dog.
Citera
2020-04-15, 01:21
  #228403
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Antal döda i Stockholms län:

Datum 2018 2019 2020 Ökning Ökning %
28-mar 58 44 76 +25 +49%
29-mar 59 48 77 +24 +44%
30-mar 38 45 82 +41 +98%
31-mar 42 39 72 +32 +78%
01-apr 52 40 69 +23 +50%
02-apr 72 42 97 +40 +70%
03-apr 59 41 88 +38 +76%
04-apr 39 42 73 +33 +80%
05-apr 56 56 103 +47 +84%
06-apr 58 35 95 +49 +104%
533 432 832 +350 +72%

Ökningskolumnerna är jämfört med medelvärdet för 2018 och 2019.

Okej så 2020 är slut nu? Du kanske är medveten om att de flesta dödsfallen rörde redan sjuka äldre. Sannolikheten att de skulle dött under 2020 är hög.
Citera
2020-04-15, 01:22
  #228404
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aina08
Ja de är helt onödigt att dom fortfarande hålls öppna. Vi behöver inte all skit som säljs där just nu när man ser till riskerna för de som handlar och framför allt för de som arbetar i butikerna.
Även restauranger, badhus, gym mm borde stängas ner. Matbutiker och apotek klarar vi oss bra med just nu.
Att stänga ner så mycket som möjligt men ändå inte hålla befolkningen tvingade att vara hemma skulle kunna vara en bra kompromiss mot de som är nu.
Låt folk var utomhus i naturen, parker osv men stäng alla serveringar och annat som inte är nödvändigt.
Inte så smart, för ju mer som stängs desto mer trångt blir det där det är öppet. Som när SL ställde in en massa bussar och trängseln bara blev värre och det blev svårt hålla avstånd. Lagen om oförutsedda konsekvenser! Ju mer som är öppet desto lättare hålla avstånden, och det är ju det som räknas.

Varför vill du att folk ska trängas????
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2020-04-15 kl. 01:28.
Citera
2020-04-15, 01:22
  #228405
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Okej så 2020 är slut nu?

De månader som avses är definitivt slut i slutet av april...
Citera
2020-04-15, 01:22
  #228406
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Du har fel kort och gott.

Nej, du ändrar dina påståenden beroende på vem du svarar, det går inte att ta varken dig eller dina ord på allvar
Citera
2020-04-15, 01:22
  #228407
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MikeHanlon
Nej första vågen drabbade gamla skröpliga och märktes inte av så mycket. På hösten anlände en muterad form som angrep friska vuxna som kom att bli gruppen med flest dödsfall.

Jo men märktes inte av? Det är inte som denna våg inte mörks av. Alla experter säger ju att det som just var unikt med spanskan var att det var yngre som dog. Sedan vara spanskan ett influensa-virus detta är inte det.
Citera
2020-04-15, 01:22
  #228408
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bunsofsteel
Förtydligande om sajten https://covid19.healthdata.org/sweden eftersom tydligen de flesta inte längre kan ta till sig texter längre än en emoji.

Siffrorna och prognoserna bygger på att Sverige inför tre av fyra restriktioner 19/4.

OM vi gör det landar antalet avlidna på 18300.

Det är därför prognoskurvorna vänder 6/5 (dvs två veckor efter att man infört restriktioner).


Om vi inte inför restriktioner kan ni räkna ut med röven vad som händer...
Ännu en sida med noll koll.

Finns ingen som helst chans att ens en enda till restriktion kommer införas inom några dagar, de är verkligen extremt dåligt insatta.

Trodde de kanske våra 22 "experter" skulle då politikerna att köra över sina riktiga experter?

Skit in blir skit ut.

Vi kan börja med att se hur nära 159 döda vi kommer imorgon..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in