Norge följer Island – börjar testa symtomfria. 29 Mars 2020
I ett försök att få överblick över coronavirusets spridning på Island testades över 6000 symtomfria personer. Resultatet visade att 52 av de testade drabbats av covid-19. Dessutom upptäcktes 44 nya varianter av viruset, rapporterar NRK. Nu tar Norge efter grannlandet i ett försök att få kontroll på smittspridningen.
– Vi har en epidemi som förstör vårt land. Ekonomin kollapsar på grund av detta. Människor lever i karantän och somliga dör, säger Kári Stefánsson, chef för isländska genetilkföretaget deCODE genetics till NRK.
Sverige bidrar inte till att kartlägga smittspridningen
Samtidigt som Norge nu väljer att följa Island med att även testa människor utan symtom fortsätter Sverige som tidigare att vara ytterst restriktivt med vilka som testas.
– Det finns inte hälso- och sjukvårdsresurser att avsätta för provtagning av alla som är sjuka, än mindre att göra breda tester bland friska människor, sa Karin Tegmark-Wisell, på Folkhälsomyndigheten till SVT tidigare i veckan.
Detta är något Kári Stefánsson är kritisk till. Han anser att länder som Sverige borde utföra fler tester.
– Sverige är bland de högteknologiska länder som inte bidrar till att begränsa smittan i tillräcklig utsträckning, säger Kári Stefánsson. Islands provtagningsresultat ger vetenskapliga underlag som andra kan lära av, menar han.
KÄLLA.Samnytt.(Se länk)
https://samnytt.se/norge-foljer-island-borjar-testa-symtomfria/