Citat:
Ursprungligen postat av
MittPorrKonto
Det är inte så enkelt. Dessa masker är vanliga vid normala tillfällen. Nu är det extremfall. Kan nog gissa att över 100 miljoner har rusat och köpt upp ett lager att ha hemma. Och det är bara i Hubeiprovinsen. Sen är det x00 miljoner som köpt masker i andra provinser också. Det går inte att förbereda sig på sådant, oavsett hur mycket pengar du har.
Det är klart det går att förbereda sig om viljan finns, men det verkar vara mer intressant att försöka kolonisera Mars för pengarna man tjänar på att förstöra den enda planeten i universum lämpad för mänskligt liv. Det är viktigare att Jeff Bezos toppar inkomstligan än att den lilla mannen på gatan kan leva under rimliga förhållanden.
Tillägg: Jag menar... x00 miljoner masker, vad kostar de per styck och hur skulle det påverka Kinas ekonomi? x00 miljoner skyddsdräkter, är de för dyra när livet kan stå på spel? Det är dags att inse att dyrkan av mammon inte längre än en sporre, den är ett existentiellt hot och om prioriteringarna inte ändras det sjätte massutdöendet ett faktum där vi hamnar efter dinosaurierna i statistiken.