2020-01-16, 10:09
  #1
Moderator
Siegfrids avatar
Mycket oroande nyhet.
Är det någon som lägger ut gift som hundar äter och dör av?
Ånghästparken ligger på Södermalm,, vid Södra Stations-området. Finns nog en och annan dåre där som socialförvaltningen petat in i bostadsområdet.

Citat:
@YB_Sodermalm
I går hanterade vi ett ärende i Ånghästparken där en hund hastigt dog efter att ha ätit något på marken. Det utreds nu vad skälet till dödskallet kan bero på. Viss vaksamhet när man rastar hundar i området är dock inte fel.

https://twitter.com/YB_Sodermalm/status/1217731628157501440
Citera
2020-01-16, 10:18
  #2
Medlem
bradgardsindianens avatar
Det har ju varit problem i åtskilliga områden med viss typ av råttgift som katter förgiftats av. Det är väl visserligen förbjudet sedan årsskiftet men möjligt är ju att vissa köpt på sig stora lager när de visste att det skulle förbjudas?

Men är osäker på om symptomen inträffar omedelbart? Kanske det gör så på hundar dock, hundar och katter verka drabbas väldigt olika i åtskilliga fall.
Citera
2020-01-16, 10:27
  #3
Avslutad
Rätt åt hundjäveln. Hundar är så jävla dumma i huvudet och det enda dom tänker på är mat och gå och lukta på allt, tigger & tror att allt man tar fram är menat till dom, hunden som dog får skylla sig själv.
Citera
2020-01-16, 13:42
  #4
Medlem
StrutenDenOtroligas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skrattgrabben
Rätt åt hundjäveln. Hundar är så jävla dumma i huvudet och det enda dom tänker på är mat och gå och lukta på allt, tigger & tror att allt man tar fram är menat till dom, hunden som dog får skylla sig själv.


Du är väl ändå knappast riktigt klok...!!!???
Citera
2020-01-16, 16:39
  #5
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av StrutenDenOtroliga
Du är väl ändå knappast riktigt klok...!!!???

Alla tycker inte om hundar, jag är en av dom.
Citera
2020-01-16, 21:00
  #6
Bannlyst
Hänger det missbrukare där kanske de har skitit i parken vilket hunden sedan har smaskat i sig. Har ju hänt förut att hundar har blivit påverkade genom att äta missbrukares bajs.

Bra med en vidrig hund mindre i landet i alla fall.
Citera
2020-01-17, 14:48
  #7
Medlem
MissMDs avatar

"Det florerar rykten om att hundar dött efter att ha ätit något förgiftat ute i våra parker på Södermalm.

Polisen har fått in en anmälan om skadegörelse med anledning av att en hund dött i samband med att hunden ska ha ätit något. Händelsen ägde rum i Ånghästparken på Södermalm.

Ärendet utreds och i nuläget vet vi inte vad som orsakat hundens död. Därför kan polisen inte bekräfta det som skrivs i olika grupper på Facebook.

Om det är flera som är drabbade behöver man kontakta polisen för att göra en anmälan. Ring 114 14 eller kom in på polisstationen på Södermalm. Vid pågående brott gäller 112.

Vi vill uppmana alla att inte sprida osanna rykten och att vara kritiskt till det som skrivs på sociala medier. Var säker på att den information du delar stämmer och inte enbart är rykten.

Falska rykten skapar otrygghet helt i onödan."

Källa: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3113117872034999&id=211603928 853089
Citera
2020-04-13, 17:15
  #8
Medlem
var skulle en pundare få tag i gift .. ta ett s ak med kommunen och då den så kallade sanitets gruppen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in