Citat:
Ursprungligen postat av
Neroxx
Att det går att hacka ett boeing lär inte finnas någon sanning i, tänk på att det framförallt är ett världsledande bolag än styrt över av Usa. Bolag kan inte riskera saker likt detta, det kan komma att kosta för mycket om det kommer fram, vilket det borde med tanke på hur många som har tillgång till ett plan från boeing.
Är du medveten om hur oerhört komplext ett sådant plan är?
Det är troligen bara Boeing personal som skruvar i delar av planet som är relevant för att upptäcka något sådant, och naturligtvis är ett sånt här "hack" väl dolt även för dem.
Det kan handla om saker som att öppna någon ventil mer än vad den ska öppnas vid fel tillfälle så motorn går varm och skär ihop,
att roder inte beter sig rätt eller liknande.
Detta är då installerat av CIA/Mossad eller liknande, för att få den förmågan.
Och angående resonemanget att för många vet så det blir riskabelt,
Kan jag bara råda dig att djupdyka i 9/11 och månlandningen för att snabbt bli varse att inget projekt är för stort för att inte kunna fejka eller fiffla med.