2020-01-04, 09:18
  #1
Medlem
Jag är en 18 år gammal gymnasielev med aspergers och jag har funderat en del på om jag ska börja utveckla spel eller inte därför att jag är osäker.

När det kommer till mina programmerings kunskaper så kan jag tillräckligt mycket c++ och python för att kunna skriva enkla program t.ex ett textbaserat program där användaren svarar på frågor men inte mer än det.

Jag har även en yamaha dx7 remastered synth hemma dock använder jag den mycket sällan men däremot kan jag spela en del melodier på den genom att lyssna och lära mig spela den genom att spela melodins toner på pianot/synthen många gånger

Pengar är något av ett problem därför att jag får bara bidrag på 1250 i månaden dock kan jag arbeta på spelet utan att behöva betala pengar för saker som program och utrustning.

Sedan vill jag helst inte arbeta på spelet själv utan jag vill helst arbeta i en grupp men att arbeta i en grupp är inte min styrka alls och jag vet inte vart jag ska leta efter fysiska personer till gruppen alltså inte via grupper på internet.

Grafik är oviktigt för mig dock skulle det inte skada att ha någon i gruppen som förstår sig på både animering och att skapa grafik samt konst.

Jag har en handling till ett rälsskjutarspel som jag har funderat på inspirerat av star fox och japanska spelserier som Cho aniki och Fantasy zone samt en galen handling och karaktärer.

Spelets handling som jag tänkt mig den är att efter 1000 år så har universum återfötts efter att en magisk gud i den fysiska formen av en transvestittoalett åt upp universum genom att förvandla det till köttbullar och mos på en gigantisk tallrik och efter detta så exploderar guden och skapar nästa big bang.

Spelet utspelar sig på en utopisk planet där det finns inga människor kvar utan bara gulliga djur t.ex kaniner och ekorrar i ett enda grönt paradis.

Huvudkaraktärerna i detta spel kommer att vara två muskulösa lesbiska gamla häxor som är demigudar och de tjänar den nye guden vars fysiska form är ett gigantiskt enögt foster i en gigantisk glaskupol.

En dag bestämmer de sig för att skaffa barn för att försöka återskapa en fredligare människa med hjälp av gud men gud är full och istället så föds en demon i formen av en transvestittoalett och demonen blir till en grisformad planet som äter allt i sin väg.

Det är nu upp till huvudkaraktärerna att stoppa förstörelsen av deras planet och uiversums undergång och att besegra den planetätande demonen en gång för alla.

Personligen bryr jag mig inte extremt mycket om handlingen och hur bra eller dålig den är och det som är viktigare för mig är spelet i sig och att det är roligt.

Vilka synpunkter har ni om det jag har skrivit?
Citera
2020-01-04, 09:32
  #2
Medlem
Necrobutchers avatar
Om du inte skojar nu, så är mitt råd att du helt enkelt bara lägger ner.
Citera
2020-01-04, 09:33
  #3
Medlem
Analfababetens avatar
HAHAHA!
Ja jag gillar din spelidé för det låter som humor för mig.
Lycka till med projektet kan jag bara säga.
Citera
2020-01-04, 09:35
  #4
Medlem
2442245335352s avatar
Börja med att göra en väldigt enkel demo.
Den kan vara textbaserad eller ha enkel grafik.
Du skulle kunna använda unity.
Du får lättare med dig andra om du har något att visa dem.
Citera
2020-01-04, 10:12
  #5
Bannlyst
Med tanke på hur avancerade spel är grafiskt nu och även bild så varför skulle någon vara intresserad att gå tillbaka till 90-talet och spela textbaserade spel?

Jag vill inte trycka ner dig men det är frågan du faktiskt måste ställa dig.
Citera
2020-01-04, 10:19
  #6
Medlem
Arsenikarsles avatar
Om jag hade varit du hade jag gått med i ett community med forum för spelutveckling
Jag gillar gamla nostalgispel som de som finns här: https://rpgmaker.net/games/
Om du kan tänka dig att börja med dessa plattformar finns det gratis paket du kan ladda ner för att bygga ett litet spel, sen kan man köpa till olika paket för att utöka spelet.

Man kan även ladda ner andras indiespel gratis och se hur de har byggt upp sina spel, jag rekommenderar att du googlar på "vgperson" som har översatt de bättre av dessa spel.

edit: om du vill jobba med spel kan du alltid börja plugga nåt som är relaterat till spel som grafisk design eller vad man nu gör.
Citera
2020-01-04, 11:10
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrMuffins
Med tanke på hur avancerade spel är grafiskt nu och även bild så varför skulle någon vara intresserad att gå tillbaka till 90-talet och spela textbaserade spel?

Jag vill inte trycka ner dig men det är frågan du faktiskt måste ställa dig.

Jag gissar att jag kanske var lite otydlig kanske därför att det jag ville säga att jag är inte jättebra på programmering.

Sen kan jag alltid lära mig mer om c++ via olika webbsidor samt youtube
Citera
2020-01-04, 11:37
  #8
Medlem
kaerakels avatar
Varför ska det vara en transvestittoalett och lesbiska karaktärer? Låter som att Freud hade haft synpunkter på detta kalaset.

Mitt tips är att utbilda dig. Spelbranschen har extrem konkurrens, och att utveckla ett spel med dina förutsättningar är orimligt. Kanske ska sänka ribban?
Citera
2020-01-05, 00:36
  #9
Medlem
mogs avatar
Spel: allmänt --> Personlig utveckling, studier och arbetsliv
/Moderator
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in