Citat:
Ursprungligen postat av
Chantre
Hur säkra är de här pallställen?
De verkar ju oftast vara förankrade i golvet med någon skruv.
De är säkra, men de klarar inte att en truck på minst 1 ton (liten staplare) kommer åkandes rakt in i stellaget. Du får tänka på att tyngden skall centreras nedåt mot backen och inte åt sidorna. En motviktstruck väger runt 3-10 ton.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ricky1891
Såg på bilden i tidningen att en rad med pallställ låg huller om buller med gods överallt. Såg jobbigt ut men säkert fixat på några timmar. Tur ingen skada sej.
Det beror på vad som stod på stellaget. Stod det ägg, sylt, målarfärg eller annat klippigt tar det dagar att rensa upp. Det mesta måste däremot anses vara krossat och om det är farligt gods måste det vidtagas försiktighetsåtgärder och ordentlig sannaering av lokalen.
Lite kurriosa,
https://www.youtube.com/watch?v=a6ch4L_LgdY
Låt oss säga så här: det tog ett tag att få ut föraren och trucken. Föraren klarade sig nog inte.
Jag tror att det klippet är från den incident som är ökänd, där trucken orsakade en total förstörelse av samtliga stellage över hela lagret.