Citat:
Ursprungligen postat av
Bluebeast72
Skolkar dom? Har vi skolgång på kvällstid? o du får gärna uppge ålder på de MASKERADE personerna då du vet att dom skolkar.
Du häller honung över dig själv o dina prestationer men vad har det med en grupp killar i trollhättan o göra? Känner du till deras utbildning?
Kaoset skapas genom o inte möta ungdomarna på deras villkor. Du gör precis som halvmesyren o låtsaspolisen lamotte o dennes gehang. Peka, filma o ställ dig mitt emot i en provokation.
Stort, ger säkert kudos inom ungdomsgängen..NOT.
Nej, men skolk/dålig inställning i skolan leder ofta till dåliga saker. Tror du på allvar att de sitter med toppbetyg eller gör något meningafullt med sitt liv. Att skylla på dåliga förutsättningar och socioekonomiska faktorer är skitsnack. Vi bor i Sverige, inte i Afghanistan. De har alla förutsättningar att lyckas, men de har inte viljan. Dessa idioter är inte intresserade av konstruktiv dialog, de använder en påhittad offerkofta som ursäkt för att bete sig som idioter. Så gulligt att du tror att dialog fungerar med bruschorna. Möta dem på deras villkor innebär att polisen får gå in med vattenkanon och kravallutrustning och klubba lite.
Sen häller jag inte honung över mina "prestationer". Jag har utbildat mig till något jag gillar och har inte ett jobb som ger en topplön. Poängen är att även om man inte har de bästa förutsättningarna på förhand, så har alla i Sverige en möjlighet att göra något konstruktivt med sitt liv. Även dessa stolpskott.
Men visst, din saft och bullar-taktik fungerar säkert. Det är ju de senaste åren ett bra bevis på.