https://www.alingsastidning.se/2019/...takt-mot-barn/
Citat:
De händelser som den idag 27-årige mannen fälls för inträffade från sommaren 2017 fram till slutet av 2018. Under perioden var han boende i Alingsåstrakten och lärde då känna en man, och dennes dotter som vid tidpunkten var i 11-12-årsåldern.
Både 27-åringen och flickan har vittnat om att de fick en nära kontakt och till en början hade något som kan liknas vid en syskonrelation. Flickan har berättat att de med tiden hade sex vid flera tillfällen. Hon har också beskrivit att umgänget delvis var ömsesidigt, men att hon började må allt sämre psykiskt och att hon haft sex mot sin vilja flera gånger.
Personer i flickans närhet har vittnat om hennes mående efter att händelserna uppdagades. Det finns även människor i hennes omgivning som reagerat på att det ”varit något otillbörligt” i hennes relation med mannen. Den 27-årige mannen nekade till brott när han ställdes inför rätta. Han medgav dock att han haft en nära relation till flickan. Att han hastigt lämnade Alingsås när hon började berätta om umgänget förklarar mannen med att han hade en narkotikaskuld som han tvingades att betala.
Tingsrätten bedömde hennes berättelse om tydlig och trovärdig, och mannen dömdes till 4 års fängelse samt 115 000 i skadestånd.
Någon som vet något om detta? Vad är det för GM vi har att göra med? Hur kan man som förälder ha missat detta i nästan ett och ett halvt år?