Citat:
Ursprungligen postat av
Vansterpartiet
Rör ju sig likt ett upphausat biotech-bolag, och varför skulle folk rusa till bitcoin under en finansiell kris, en valuta som är mer luft än någon annan?
Ser inga direkta likheter med guld mer än att det är en valuta, inte du heller verkar det som då du likställer det med en lott.
Notera det (medvetet?) extremt skickliga upplägget med bitcoin. Det har en stark koppling till IT, som alltid är upphaussat. Inte av oss som kan IT, jag är IT-konsult, och inte av de som inte kan något, de är rädda för IT. Men av den extremt stora grupp människor som inte kan IT och därför tror IT är en mirakelkur. Jag minns IT-bubblan år 2000, den var makalös, Ericsson var värt 2.000 miljarder. Samma med spotify, tesla m.fl icke-IT-företag som har 1000-tals aktieägare som aldrig skulle äga Sony eller Volvo som inte är IT-kungligheter.
Krydda detta med en mystisk asiatisk person "Satoshi Nakamoto", ett mytiskt år 2008 (börs-krasch), några som påståtts ha blivit miljardärer på bitcoin, och du har en brygd enligt modell-A som använts i 100 år för att lura mellansegmentet dumskallar i världen. Och du får trådar som denna på FB där personer på allvar blir arga när någon berättar om svagheterna med bitcoin. Utan en stor fårskock som följare blir det ingen bubbla.