Citat:
Ursprungligen postat av
HeyZeus
Ja, det är inga hinder för en finsk person att komma till Sverige, bara skaffa boende och göra adressändring så bor du här....EU you know.
Inte bara det. Faktum är att om man har kommer från ett annat Nordiskt land, så räcker det med att lämna in en enkel anmälan för att bli Svensk medborgare. Enda kraven är att ha bott i Sverige i 5 år, att man är över 18 och inte blivit dömd till fängelse under tiden.
Även utan medborgarskap är samarbetet dessutom stort bland de Nordiska länderna så i teorin är det inte ens nödvändigt. Det blir mer av praktiska orsaker (pension, rösträtt, lättare när pass och körkort ska förnyas o.s.v.) snarare än att det egentligen skulle vara något som absolut behövs.
De finländare som har intresse av att bli svenska medborgare så kan alltså redan idag bli det utan några som helst problem, och de som bor kvar i Finland har knappast något intresse av det, vad skulle vinsten vara?