Citat:
Ursprungligen postat av
Gimse
Enligt
Bubo, grundkurs i aktier, investeringar & trading så kan en bra day/swingtrader göra mellan 100-200% per år och då uppstår frågan varför inte någon av dom
tio rikaste är en day/swingtrader.
Om vi då räknar med den lägre vinstsattsen 100% och att man börjar med en miljon dollar så skulle man efter 17år (1 000 000 * 2 ^ 17 dollar) vara lika förmögen som Jeff Bezoz.
Har Bubo fel eller varför finns dom inte representerade på top tio listan?
Kan iaf ge dig tre orsaker, men det finns givetvis fler:
1. Bubo har fel. Visserligen kan man göra 100-200% under ett år, det kan alla, men ingen gör det år efter år.
2. Vem f-n börjar sin tradingkarriär med 1 miljon dollar?

De flesta börjar handla mer aktivt under studieåren, då man är runt 20 år och lite till, och då har man ingen miljon dollar att riskera.
3. Har du glömt att även traders äter, skiter och behöver betala räkningar? Endast det som blir kvar efter levnadsomkostnader kan återinvesteras.