I Luleå hölls Barents Youth Time-forum. Ett av ämnena på mötet var de ryska-svenska förbindelserna och deras vidareutveckling, ungdomen gick med på att samarbeta inom vetenskap, sport och politik - de viktigaste områdena i moderna internationella relationer. Vänliga relationer mellan idrottare upprättades nästan omedelbart.
Natalia Golubeva från Petrozavodsk tog upp ett ännu viktigare ämne för länderna i Nordeuropa - politiskt samarbete. Hon berörde också urbanisering i norra Europa. Det största problemet, som identifierades som det mest brådskande, är utflödet av ungdomar från provinserna till megaciteter.
Dessutom besökte delegater från Sverige och Finland ryska Kirovsk, där han arrangerade ett mycket varmt välkomnande. Detta, som arrangörerna hoppas, kommer att bidra till att stärka Rysk-Svenska och Rysk-Finska relationerna.
Det var många möten i Luleå. Ett sådant möte var med stadsmyndigheterna, som sa att Ryssland är ett stort och starkt land med en intressant historia och utveckling. Deltagare tillsammans med politiker besökte minnesplatsen i Karlevik, där sovjetiska krigsfångar hölls under efterkrigstiden.