Citat:
Ursprungligen postat av
snoamer
[...]
Vi snackar över 200 GB.
Vad använder ni? Helst vill jag ha något som är lika fint och prydligt som itunes, och lätt att sortera allt via spellistor.
Tipsa gärna om saker ni har erfarenhet med, alltså inte något ni bara känner till. Som sagt, inget "cloud" skit.
Det är nog ganska troligt att jag missförstår nu, men jag tycker att det är två separata saker som det handlar om:
Dels vill du kopiera de 200GB musik som du har i datorn till telefonen och sedan, när det är överkopierat, vill du lyssna på musiken.
Du gör förstås som du vill, men om jag skulle göra detta så skulle jag kopiera med en USB-sladd. Koppla ihop datorn och telefonen med en sladd som klarar USB3, då går det på någon enstaka minut.
Telefonen syns i datorn på samma sätt som ett USB-minne, med hela mappstrukturen. Det är bara att kopiera. Det medföljde nog någon USB-sladd när du köpte telefonen, använd den.
För att lyssna på musiken, när den är överkopierad, skulle jag välja WinAmp. Det finns på
https://winamp.en.softonic.com/android
Det finns säkert både modernare och hippare saker, men detta är alltså hur just jag skulle ha gjort.