Citat:
Ursprungligen postat av
MorbrorFranz
Jo det är just vad det gör. Det är Presidentens PLIKT att gå efter korruption av amerikaner, vare sig den skett i USA eller utlandet. Han får dock inte göra det genom quid pro quo mot andra stater, vilket inte är fallet enligt ALLA vittnesmål. Demokraternas desperation är total då fler och fler av deras idoler dras in i korruptionsnätet. Ganska roligt att se.
Och så kommer ännu mer floskler och bullshit.
Konstitutionen klargör att det är absolut förbjudet att göra det som Humle gör. Så du behöver inte sitta och försöka hitta lösningar kring det hela om att det är hans plikt att utreda korruption, som ett försök att ännu en gång släta över kraftiga regelbrott.
Skulle han vara så intresserad av korruptionsbekämpning kan han börja med sig själv.
Demokrater som i detta fall vill upprätta hålla konstitutionen har inget med desperation att göra.
Och ingenting av det som den självgode mästerförhandlaren försöker lägga fram har någon som helst substans. Han är så trängd och desperat att han kör på för fullt för att försöka blanda bort korten.
Håller för givet att han därför körde på med Turkarna. Kanske kan ett gäng riktiga amerikaner då hinna glömma bort vad han håller på med.