Citat:
Ursprungligen postat av
Cheddarjoe
Om jag hade verktygen för att kunna komma in, genomföra och examinera mig som läkare hade jag tagit det direkt.
Trygg anställning, inget slitsamt arbete, bra betalt i längden, fantastiska utsikter för min framtida familj. Hela ens sociala nätverk drar fördel av att kunna säga pappa är läkare, min man är läkare, min kompis är läkare. Snorenkelt att hitta en partner, vem vill inte ha en läkare liksom?
Nej tycker du begår ett misstag.
1. Jag vill inte ha några jobbiga barn/leva när jag är gammal, och varför skulle jag bry mig om "status" dvs vad slitna kvinnor som letar beta providers vill ha? Dessa tjejer är skabbiga med rynkor och jag föredrar attraktiva tjejer som är under 20 år. Fatta vad patetiskt att skryta om vilket yrke man har, jag vill att någon gillar mig för den jag är inte för vad jag kan ge dem (pengar, skriva ut recept, remisser)
2. Är läkare inte slitsamt med nattjourer, överbeläggningar, obetald övertid, missade lunchraster och akutlarm, bråka med försäkringskassan som inte godtar ens sjukintyg samt infektionsrisken från patienter med influensa & lunginflammation?
Men jag får väl göra klart läkarprogrammet tänker jag, ni har fått mig på andra tankar. Det är inget bra yrke men man får göra det bästa av det. Hade valt 3 år väg & vatteningenjör eller KY om jag fick börja om igen men nu är det för sent.