Youtubekanalen Timeline innehåller en hel del intressanta arkeologiska och historiska videor som är av intresse för många människor. För en tid sedan lade de upp en video som innehåller temat
The Sacred City - Discovering The Real Birthplace of Islam eller som en annan uppladdare kallar denna video "The Sacred City of Mecca - Have We Got It Wrong?".
I denna video tar historikern Dan Gibson, som under lång tid har haft ett stort intresse för islam och arabernas historia, upp saker som nämns i koranen, islamiska historiska källor och andra källor fram tanken att muslimer egentligen vänder sig åt fel håll när de ber och att Muhammeds födelseort och originalplatsen för Khaban och dess sten inte alls var Mecca i Saudiarabien.
Att muslimer nu vänder sig mot Mecca skulle enligt Dan Gibson grunda sig på politiska orsaker som skedde under kampen mellan det Umayyadiska Kalifatet och Abbasiderna från Irak.
Om detta skulle visa sig stämma så undrar man hur muslimer i hela världen skulle reagera när de förstår att de har blivit vilseledda under flera hundra år på grund av en politisk kamp mellan två inriktningar inom islam.