Citat:
Ursprungligen postat av
Stenballe
Det absolut värsta som kan drabba oss är något som är perfekt.
Det perfekta innebär nämligen att allt annat, allt framtida, är en försämring, en tillbakagång.
Eller?
Det perfekta kan vara att ha överlevt mot alla odds överleva en hemsk olycka och resten av ditt liv blir därefter helt underbar, då du varit så nära abysmen. Tror Dostoevsky har någon sådan scen där en människa är påväg att hängas och 5 sekunder innan så räddas han på order av Tsaren och resten av livet blir därigenom som en mirakel.
Vi vet trots allt inte vad saker är värt förrän vi är helt säkra på att vi kommer förlora dem.
Förövrigt så är Universums många abysmer så jävla hemska att det just är genom att rädda sig ur de värsta hålorna som vi känner oss vara i himmelriket.
För helvetets sjunde rike är ju fruktansvärt mycket bättre än himmelens vackraste palats, så du skulle inte byta 1 dag i en medeltida tortyrcell för att leva ett helt liv i ett harem med alla Världens njutningar.
Därmed är det mest perfekta man kan vara med om att just vara på snudden att hamna i helvetets djupaste håla, men på något mirakulöst sätt räddas ifrån det ödet. Allt kommer vara så ljuvligt därefter.
Annars så är det du själv menar möjligen något som heroin, mycket riktigt så förvandlar det resten av ditt liv till en skugga av det momentet. Mycket farligt. Mycket, mycket farligt. Oförtjänta njutningar banar vägen till helvetet.