2019-09-06, 10:46
  #277
Medlem
Tror definitivt inte på Leif. Svårt att se en man i den åldern skulle hantera skottskador såpass bra ändå. Och om det dessutom föranleddes av handgemäng har jag svårt att tro att det skulle vara en utmaning att slå ner en 80-åring
Citera
2019-09-06, 10:46
  #278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tokugawa
Domen mot hans fd verkar ju tyda på relationsdrama.Men vem har en kompis som bär pistol och vill "hjälpa till"?

Ja kontakter med kriminella har de ju i den branchen iaf.
Citera
2019-09-06, 10:46
  #279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ringhals3
Ja man undrar ju vad det är för ärtpistol de använt! Var det kanske en effektiv ljuddämpare på pistolen? Det kan sänka hastigheten på kulan avsevärt!

en ljuddämpare sänker inte hastigheten på en kula, så funkar det bara i datorspel
Citera
2019-09-06, 10:47
  #280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snakepliskensthlm
HA sörjer T*omas Rassmundse&n i Bromma
Va ett jäkla stor mc-gäng igår från alla möjliga delar i Europa, tänkte om nån av dessa jobbat xtra imorse.


Ajax spelade mot Örgryte igår och idag spelar några fotboll på bakgården i Rosengård så det måste vara Ajax lag som är där och spelar...eller?
Citera
2019-09-06, 10:47
  #281
Medlem
De b*sso kanske?
Citera
2019-09-06, 10:47
  #282
Medlem
Advokatsamfundet bekräftade nyss i TV4 livesändning att det är HOL
Citera
2019-09-06, 10:48
  #283
Medlem
Är HOL att betrakta som en känd advokat??
Citera
2019-09-06, 10:49
  #284
Medlem
Studsbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Munkustrap
Är HOL att betrakta som en känd advokat??

Efter ASAP Rocky-cirkusen är han väl hyfsat känd.
Citera
2019-09-06, 10:49
  #285
Medlem
JustZlatans avatar
Det är rena rama vilda västern i Sverige. Här skjuts folk varje vecka nu. Hur känd är advokaten i fråga?
Citera
2019-09-06, 10:50
  #286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xelious
Enligt vad en polis sa till mig har gängen sina egna advokater som typ nästan är gängmedlemmar.

Med tanke på att att polisyrket mer är en eftergymnasial utbildning än en högskoleutbildning så kanske det inte går att begära högre nivå på din vän. Det blir hur som helst löjligt att påstå något sådant.

För att återgå till ämnet så har tydligen BO och GM brottats innan skott avfyrades så finns ju hyfsad möjlighet till DNA träff om GM är topsad innan. Det kan man nog utgå ifrån att GM är.

Vidare har en svart SUV avvikit från platsen och det är ju inte det vanligaste fordonet så det kommer vara något lättare för folk att snappa upp att de sett den innan, efter eller att det finns kameror som kan avgöra riktning på färd.

Det är nog relativt stor sannolikhet att GM kommer behöva en försvarare inom kort.
Citera
2019-09-06, 10:50
  #287
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grisbrottaren
Domen ger bilden av en allvarligt instabil kvinna – även utan alkohol i kroppen – som ser våldsutövande mot dem som står i vägen för henne som något naturligt. Man får också intryck av en rättshaveristisk typ, som kan spåra ur helt om hon inte får sin vilja igenom.

Det låter för mig som typen som kan hyra en hitman i en infekterad relationstvist, för att sätta punkt för konflikten. Och när nu en kvinna söks…

Det skulle vara riktigt smaskigt i den lilla svenska ankdammen om en kvinnlig domare försöker ta livet av sin advokat till make.

Du som varit med ett tag kanske minns den här tråden:

(FB) Två personer skjutna i Gamla Stan

Känns som det kan finnas en del likheter...
Citera
2019-09-06, 10:51
  #288
Medlem
PalleAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Som det ser ut nu så är det mest troligt att K*rin Lilj* ligger bakom skjutningen och att hon hade med sig en mansperson som bar gråa kläder och borde vara den dåliga skytten.
Varför skulle hon inte kunna skjutit själv?

Tycker din teori låter mycket sannolik.
Att hon inte skjuter själv kan väl bero på att det inte är så lätt att skjuta om man inte är van, och inte har direkt planerat det.
Då tar man med en tomte som påstår sig vara kunnig inom området.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in