Jag tycker lika mycket som du att det är en självklarhet, att utnyttjar/använda de förutsättningar som man har. Allt annat hade varit dumt.
Så länge man är hederliga, ärlig och inte lura någon i något ondskefullt syfte. Det är precis det jag syftade till.
Och nej, jag skulle absolut inte utnyttja någon medmänniska I något ondskefullt syfte.
Vad än som kommer till mig ska komma frivilligt för att man vill och inte ut av tvång eller manipulation. Då vill jag inte ha det.
Nej mitt utseende gör mig inte till en bättre eller sämre människa. Mitt utseende säger faktiskt ingenting om mig som en människa. Men jag tror jag blir ofta missförstått pga mitt utseende.
Citat:
Ursprungligen postat av
blagylta
Det är klart att man utnyttjar de förutsättningar man har? Jag fattar inte egentligen. Man blir ju inte en sämre människa för det. Man kan ju inte vara någon annan än den man är och det kan vara en väldigt sympatisk och omtyckt person som råkar se bra ut och har ett intellekt och kanske pratar 4 språk. Skulle jag utnyttja någon medmänniska i något ondskefullt syfte för det? Skulle du? Du har säkert ett väldigt behagligt utseende rent fysiskt och det gör ju inte DIG till en sämre person?