2019-08-12, 17:09
  #49
Medlem
Dorniers avatar
Simon Engelin och Johanna Hagberg var bra och sympatiska, funkade utmärkt media-mässigt, synd att de har lämnat NMR.

Sen finns det andra som det inte är nån större förlust att de är borta isåfall.
Citera
2019-08-12, 17:15
  #50
Medlem
Ustyugov3s avatar
Oscar Bergström och Niklas Yngwe går alltså från "Hell Simon Lindberg" till "strunta i honom hell Klas Lund" på typ tre veckor.

Åtminstone jag kommer att ha extremt svårt att lita på sådana personer någonsin igen.
Citera
2019-08-12, 17:16
  #51
Medlem
Nyarlahoteps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brenton.Tarrant
Vad ska Klas kalasklubb hitta på med? Återgå till fyllor på hans gård, samt leka med vapen?

Man kan bara hoppas. Fylla och vapen har ju varit ett recept för många dödsrunor i dom nationella leden.
Citera
2019-08-12, 17:22
  #52
Medlem
Skrattretande att en grupp som vill ena Sverige mot resten av världen inte ens kan ena sig internt 😂
Citera
2019-08-12, 17:23
  #53
Medlem
holmiums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluepant
Jag vet inte ifall de var med i NMR men det jag försöker beskriva är den typen av sällskap jag ej vill engagera mig i. Jag söker nationalistisk gemenskap utan medlemmar som deltar i oprovocerat våld eller öppen rasism. Och min definition av rasism är den klassiska. Att man pratar om judiskt inflytande i media, i företagsvärlden eller är att man talar ner om rasblandning eller "blattar" har jag inga problem med.

Den nationella rörelsen är en glass med många olika smaker. Du behöver inte engagera dig i gatukamp, om det inte passar dig det finns många olika metoder som behöver användas för vända den svenska skutan rätt.
Sen finns det ingen anledning för nationellt sinnade personer att ta avstånd från nationella som bedriver gatukamp eller som med våld försvarar sig mot våld från vänstern eller övervåld från svenska myndigheter.

Jag kan lova er att det ser inte så grant ut framöver, en vacker dag är det en NS-aktivist som räddar ditt liv betänk det idag innan ni fördömer aktivister inom motståndsrörelsen.

Glöm inte Rwanda 1994, det finns en växande risk för upprepning i större skala i Sverige. Vita människor kommer inte att dra det längsta strået i den kampen om vi inte skärper oss och börjar enas om ett försvar av vårt folk och vårt land..
Citera
2019-08-12, 17:23
  #54
Medlem
Mextremes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av soapmaster
Rödpillra mig om Klas. Varför är han en bättre ledare än vem det nu är som leder NMR? Och varför slutade han vara dess ledare?

Om du vill veta mer om Klas Lund kan du lyssna på dessa 4 avsnitt där hans styvson, Emil Hagberg, djupintervjuar Klas kring allt NS.

https://www.nordfront.se/rn-samtal-m...lund-del-1.smr
Citera
2019-08-12, 17:23
  #55
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluepant
Personligen vore jag eventuellt intresserad av medlemskap i en medveten organisation med andra nordiska bröder, men som inte har medlemmar som består av alkoholiserade heilande low-lifes med tatueringar i ansiktet och en lång lista HMF- och misshandelsdomar i bagaget. Det jag hade uppskattat vore gemenskap med andra nationella, kanske hajker i vildmarken och annan träning som påminner om det man fick göra i lumpen. Dvs. legit gemenskap, övning och positiv uppmuntran till nyktert leverne, familjebildning, fysisk aktivitet m.m.

Det ska alltså vara en reko organisation utan tydliga kopplingar till kriminalitet. Dvs. ingen försäljning av Mein Kamf och inget våldgästande av förintelse-minnesdagar med rop om vilka "mytomaner" de är. Jag kan förstå principen bakom sådant agerande, men det ser dåligt ut. Att hålla ett städat yttre är mycket viktigt. Att gräva i frågor som förintelsen är helt onödigt när vad Sverige behöver är nationell gemenskap och sammanhållning.

I dagsläget gör jag dessa saker tillsammans med bekanta och vänner. Andra fysiskt kapabla svenska killar i 25-års åldern, som är medvetna, men i övrigt känner en brist på just en sådan gemenskap.

Ifall denna organisation är mer "gatukamp" så låter det ganska kontraproduktivt. Hoppas de inte bidrar till att förstöra ännu mer för oss vettiga nationalister. Ifall det nu inte är mer i stil med Soldiers of Odin eller "night watch"-aktiga, dvs hederliga grejer.

Det jag söker är något i stil med SD rent politiskt, möjligtvis snäppet längre. Men det ska vara städat, hederligt och "rumsrent". Ifall någon har tips får de gärna skicka mig ett PM.

Håller med dig...men samtidigt inte.

Städat ja, kriminella element med tatueringar, nej.
Men vad menar du med städat yttre?
Vi behöver vi finna den faustiska krigaren i oss. De gamla grekerna trodde på en intellektuell krigare. En krigare som kunde citera Homeros samtidigt som han högg huvudet av sina motståndare.
Att döda sin motståndare skall vara ett krav, inte något man skyr som elden.
Att döda sin motståndare bör vara varje svensk ungdoms mandomsprov.
Istället för att göra något så mesigt som att konfirmera sig bör varje svensk tonårig kille med uppmuntran av sina manliga familjemedlemmar döda en motståndare.
Istället för en konfirmationspresent så fr han ta en trofe från sitt offer och sätta hemma på väggen i pojkrummet.
Så om du menar ett "städat yttre" med piketröja och chinos samt glasögon som ropar "öppen svenskhet". Då får du leta dig vidare. Men är det krigaren id ig du söker så instämmer i din beskrivning.

Gällande förintelsen så är det bara en återvändsgränd som NMR håller på med. Det är tjatigt, det ger inga fler följare och det leder absolut inte till något.
Men att kritisera dem demoniska judarna är däremot fullt berättigat och ett krav.

Jag hoppas att Nordisk Styrka blir en slags milis som svenskar kan kontakta som råkat utför våldsdåd i form av våldtäkt, rån eller misshandel av våra illegala bosättare.
Hoppas Nordisk Styrka återinför den gamla hederliga skandinaviska seden, blodshämnd.
__________________
Senast redigerad av GlennvonGoteborg 2019-08-12 kl. 17:34.
Citera
2019-08-12, 17:24
  #56
Medlem
504umMadLads avatar
Man får hoppas att de kommit till insikt att dagens kamp inte går ut på att samlas på torg och vifta med flaggor runt om i Sverige. Det fanns något trött runt hela NMR som om de fastnat i samma hjulspår medans tiden passerat dem gång på gång. Vem blir inspirerad av mobilfilmade aktioner där de skriker "RÖR INTE FANAN!" och ska slåss så fort ett rötägg försöker förstöra deras flygbladsutdelning? Inte jag iaf.

Idag krävs det en bättre estetik och framför allt bättre människor om svennebanan ska rekryteras. Känns dock som om alternativhögern/identitärerna är ett mer attraktivt spår för dagens ungdom. Det är nytt och har mer puls. Det känns fräscht och attraherar många unga och smarta individer vilket kan ses när man besöker ex identitär idé eller Scandza.

Hoppas de förstår att det är nya tag som krävs istället för det vi nu sett under flera år och jag hoppas att de får vind i seglen så att accelerationen kan öka.
Citera
2019-08-12, 17:29
  #57
Medlem
Jerzy.Sarneckis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dornier
Simon Engelin och Johanna Hagberg var bra och sympatiska, funkade utmärkt media-mässigt, synd att de har lämnat NMR.

Sen finns det andra som det inte är nån större förlust att de är borta isåfall.

Hur vet du att de lämnat?

Säger inte att du nödvändigtvis måste ha fel, men det är mycket spekulationer just nu att den och den inte syns längre och därför måste han/hon ha lämnat NMR. En del av dem som för tillfället är borta från strålkastarljuset är fortfarande kvar i organisationen och deras (tillfälliga) frånvaro kommer förmodligen att förklaras längre fram. Det är också ytterst begränsat med personer utanför Mälardalenområdet som gått med i den där gruppen (flera nästen har inte förlorat en enda person såvitt jag förstått). Utan det rör sig ungefär om de där 30 personerna som syns på bilden.
Citera
2019-08-12, 17:30
  #58
Medlem
Nyarlahoteps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dornier
Jo det är ju sant.

Bara hoppas man skiljts åt i samförstånd och att det inte är för nån inre splittring.

Haha tror du på det själv?

Min teori är:

Simon Lindberg trivs med att vara ledare. Han får säkerligen samma behandling Klas Lund fick under sina guldår.

När Klas kom tillbaka efter kemoterapi (och en jäkla massa weed) så ville han ha tillbaka sin plats som führer.

Simon vill inte ge bort sin plats. Majoriteten av medlemmarna har aldrig varit med under Klas fana och gillar den lilla zigenaren med talfel.

Team Klas har tröttnat på tjockisar, golbögar och olika mediaprojekt som mest handlar om grupprunk.

Man försöker få till ledarbyte. Det misslyckas för att stora delar av riksledningen vet vad Klas pekpinne och maktutövande betyder (Dvs slava på Klas gård och mata han med munchies likt nån romersk slav).

Ska verkligen bli kul att fortsätta följa dramat. NMR har tappat lite i underhållningsvärde de senaste året faktiskt. Klas ”420” Lund kommer och livar upp det!
Citera
2019-08-12, 17:35
  #59
Medlem
ThuleSocietys avatar
Det viktiga är att NS är en Nationalsocialistisk organisation. I nuläget så verkar det så.

Jag kommer givetvis att sympatisera med både NMR och NS. Splittringen verkar inte handla om att man är fiender på något vis utan bara oense när det gäller vissa saker.
Citera
2019-08-12, 17:35
  #60
Medlem
Dorniers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jerzy.Sarnecki
Hur vet du att de lämnat?

Säger inte att du nödvändigtvis måste ha fel, men det är mycket spekulationer just nu att den och den inte syns längre och därför måste han/hon ha lämnat NMR. En del av dem som för tillfället är borta från strålkastarljuset är fortfarande kvar i organisationen och deras (tillfälliga) frånvaro kommer förmodligen att förklaras längre fram. Det är också ytterst begränsat med personer utanför Mälardalenområdet som gått med i den där gruppen (flera nästen har inte förlorat en enda person såvitt jag förstått). Utan det rör sig ungefär om de där 30 personerna som syns på bilden.

Ok, låter bra.

Det är gamla kompisar till Lund som gått över då, förstår jag.

Men Johanna måste väl lämnat då hennes snubbe gjort det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in