Citat:
Ursprungligen postat av
Custom_made
Misstänker att det är en generationsfråga. Har då aldrig nu för tiden stött på dealers under 30 som inte använder typ wikr.
Dock typ förortsbabianer verkar fortfarande använda vanliga kontantkortstelefoner som dom byter ut.
Det fanns ju nått förslag på att förbjuda sådana "drog simkort". Men kommer nog inte gå igenom då staten har fingrarna i honungsbburken de med.
Ett lagförslag är under utredning. Inslag om det på SR idag.
Länk
Då det *egentligen* inte är svårt alls att använda krypterad chat så kommer detta nog innebära slutet för polisens möjligheter att avlyssna och övervaka. Signal exempelvis har funktion för att automatiskt radera gamla meddelanden, så då hjälper det inte ens att beslagta mobilen. Deras möjlighet att se VEM de chattat med försvinner i samma veva, när de lämnar sms och går över till vanlig TCP/IP (om de loggar trafiken så syns bara en krypterad anslutning till en central server, mobiler är alltid bakom NAT).
De målar in sig i ett hörn när de tvingar alla att köra krypterat. Haha!