Citat:
Ursprungligen postat av
Forgiveness
Saknar återkoppling från admin.
Jag kommer att göra en sammanfattning av alla förslag som jag anser intressanta.
Jag tycker idén med Premium är intressant, men det finns också problem.
Fördelarna är bl.a. att en sådan funktion sprider intäkterna, och att det finns möjlighet att erbjuda funktioner som vi annars aldrig skulle kunna erbjuda. Samtidigt så finns det nackdelar.
Det finns funktioner som borde ligga i premium, som jag hellre skulle vilja erbjuda för samtliga medlemmar. Det finns en risk att ifall vi erbjuder premium, så kommer vissa fördelar att i större utsträckning erbjudas endast för premium-användarna.
Vissa funktioner kommer aldrig att lanseras utan ytterligare intäkter. Men går det att få fler att ge donationer så kanske Premium kan erbjudas för alla - men utan kostnad. Donationer är något som byggs upp under lång tid, så det är för tidigt att säga vad som är realistiskt här.
Oavsett vilket så kommer jag att återkomma med en sammanfattning.
Att jag är försiktig med Premium beror på många orsaker, men ett av skälen är att vårt fokus bör vara att göra Flashback så bra som möjligt. Och när det blandas in pengar så finns alltid risken att andra intressen börjar påverka. Vi måste givetvis ha intäkter för att driva forumet, men huvudfokus ska alltid vara kvaliteten. Inte lönsamheten. Och Premium är en farlig modell om den görs felaktigt.
admin