Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
sparande är personligt. för somliga sparare är räntefonder att föredra framför 100% aktier. Särskilt om man behöver pengarna inom en snar framtid.
Men index rekommenderar jag alla dagar i veckan till den som inte har så mkt tid att lägga på börsen.
Räntefonder är oftast skit som jag aldrig skulle rekommendera till någon. Möjligen kan väl företagsobligationer funka i vissa fall, men statsobligationer är ju helt värdelöst.
Pengar du snart behöver ska man inte ens ha investerat!?
Varför är det att föredra? All forskning visar att 100% aktier i princip alltid har varit bäst senast 100 åren!!? Ni indexkramare gillar ju annars forskning.
Gör det ont i magen så har man för lite kunskaper eller investerar en för stor del av lönen. Kan behöver inte räntefonder, du lurar bara dig själv.
Alla misstolkade Warren Buffett för några år sen när han rekommenderade 90/10 billig indexfond och räntor. Han menade att det vore bättre för många som blir lurade av bankernas dyra skitfonder. De skulle få ett bättre resultat då. Warren själv har ju inte alls gjort så, han är ju en verklig aktiv investerare som slagit marknaden! Vilket finns fler som gjort.
Och i Sverige är vi så lyckade som faktiskt har en fantastisk investeringsform pga skattelättnader och ägarstruktur slagit index med råge sedan bildandet.
Billiga indexfonder är bara reklam för mäklare sol vill sälja skiten