Citat:
Ursprungligen postat av
Itoy
Jag skrev att det var förenklat jag skrev och att jag vet allt om detta, det bör räcka så.
Allt skulle ha betalats till SVEA som drev in skulden (inte i ordets rätta bemärkelse köpt). Du begriper nog men märker likväl ord vilket är barnsligt värre så ja, jag lämnar tråden för skit ser jag inget nöje i att ta.
Att skriva något som är direkt felaktigt kan aldrig vara att förenkla.
Ett inkassobolag köper sällan fakturor, när så är fallet skall det framgå att fordran är överlåten. Av nämnd orsak så går det städse att reglera skulden genom att ställa remissan till uppdragsgivaren, kan ta någon dag extra innan det noteras hos inkassobolaget däremot, gäller givetvis inte vid överlåten faktura, men då står det något i stil med att "betalning med befriande verkan kan endas ske till XX (inkassobolaget som köpt skulden) och dess konto Bg 123-456.
Betalningsanmärkning blir aktuell först sedan kronofogden fastställt skulden genom utslag, bestrids den innan dess blir det uppdragsgivaren som får besluta om hänskjutning, kronofogden avbryter sin handläggning.