Citat:
Ursprungligen postat av
Lalande
Jag tycker snarare att hans och hans kompis ständiga återfall i brottslighet ska leda till en biljett hem.
Däremot är inte Iran hans hemland, familjen har flytt dit från Afghanistan. Afghaner har ingen framtid i Iran, de blir diskriminerade, utsatta för rasism och har ingen möjlighet att få medborgarskap.
Med det sagt så är det ingen ursäkt för att Sverige ska försörja och dalta med ett stort antal kriminella män som inte har för avsikt att göra rätt för sig här.
Man kan ju undra om inte Iran gjort lite som Castro gjorde i Scarface (och verkligheten), skickat sitt absoluta bottenskrap till rika landet norröver.
Hur i helvete har migrationsverket resonerat egentligen;
'Jo dom har redan flytt från sitt land fast Iran är ju jättefarligt fast hela deras familjer bor där, ta emot ALLA'.