2006-03-05, 19:43
  #1
Medlem
pastorns avatar
Jag läste en artikel som varnade för att köpa tamiflu från butiker som verkade på internet. Naturligtvis blev jag nyfiken på bluffpiller i största allmänhet. Ta bara en sådan sak som sockerpiller, vart kan man köpa dom egentligen? En snabb googling gav inget resultat så jag frågar er kära flashbackläsare. Om jag skulle vilja införskaffa sockerpiller från en tillverkare, vart ska jag då vända mig?

(Artikeln som fångade mitt intresse)
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=554&a=526483&previousRenderType=6
Citera
2006-03-06, 07:11
  #2
Avslutad
Sockerpiller vet jag inte om du kan köpa bara sådär. Tror faktiskt att det är lite restriktioner på dem också, just för att man inte ska bluffa med dem. Men här kan du iaf. köpa tomma gelatinkappslar:

http://www.naturensdroger.nu/

Förpackningar > Förpackning > Vegicaps
Citera
2006-03-06, 10:06
  #3
Medlem
ja, inte vet jag men det finns ju suketter i var och varannan matbutik...de ser ju exakt ut som små medicinpiller..men det kanske inte är vad du söker..?

http://www.suketter.cederroth.com/
Citera
2006-03-06, 16:19
  #4
Medlem
piffpuff87s avatar
du kan få köpa sockerpiller från mina p-piller=P
Citera
2006-03-08, 15:33
  #5
Medlem
stavs avatar
Homeopat-piller

Innehåller extremt utspädda mängder av gifter...
"Ett ämne från växt-, djur- eller mineralriket blandas med exempelvis alkohol eller mjölksocker. Graden av utspädning anges i Europa vanligen med bokstaven D (deci = tiondels) och en siffra. Undantaget är England som använder en centiskala (C). D1 innebär utspädning till en tiondel av den ursprungliga koncentrationen. För att få D2 späds Dl ytterligare tio gånger, osv. Vid D23 har det s.k. Avogadros tal nåtts då man inte längre kan påvisa några molekyler av ursprungssubstansen i lösningen. Däremot har fysikaliska förändringar i mediet vatten upptäckts även i högre spädningar än D23." Citat från www.alternativmedicin.se
Kolla sen www.halsobutik.nu
Där har de
"... ett hundratal olika homeopatiska medel till försäljning. I vårt butikssortiment finner du vanligtvis potens D30, vissa även i D6, D12 och D200."

I'd just call it sockerpiller.
Citera
2006-03-08, 15:40
  #6
Medlem
pastorns avatar
Jag ska passa på att få tacka för alla tipsen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in